W jaki sposób mierzyć temperaturę, aby uzyskać dokładny pomiar?

Koronawirus jest cały czas obecny, wobec czego zawsze istnieje ryzyko zarażenia się. Oczywiście można je zmniejszyć, stosując maski medyczne, zachowując dystans społeczny, myjąc dokładnie ręce. W okresie jesienno-zimowym zwiększa się zachorowalność na przeziębienie i grypę, a objawy infekcji mogą być bardzo podobne do COVID-19. Organizm każdego człowieka reaguje inaczej na inwazję chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego mogą wystąpić nieco odmienne symptomy. O tym, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego, świadczy między innymi wzrost ciepłoty ciała. Istotne jest to, aby dokonać właściwego pomiaru temperatury, bo dopiero na podstawie otrzymanego wyniku można podjąć dalsze działania.

Czy to już gorączka?

Pojawienie się uczucia ogólnego rozbicia organizmu, zimnych dreszczy na zmianę z wybuchami gorąca, wskazuje zwykle na gorączkę. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, sposób na zmobilizowanie sił do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Gorączki nie należy zbijać do pewnego poziomu, bo wydłuży to powrót do zdrowia. Temperatura ciała do 37 stopni Celsjusza jest prawidłowa, w zależności od miejsca pomiaru, może być nawet nieco wyższa, ale zawsze poniżej 38 stopni Celsjusza. Co więcej, podwyższona temperatura ciała nie musi od razu świadczyć o stanie chorobowym ani o gorączce. Temperatura dobowa organizmu jest bardzo zmienna i zależy od wielu czynników (np. pora dnia, emocje, procesy metaboliczne, stres, cykl menstruacyjny, zmęczenie i niewyspanie, głód). O gorączce można mówić, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza, co jednak nie stanowi powodu do niepokoju. Zbijać należy ją dopiero w momencie, gdy dojdzie do 40 stopni Celsjusza, aby nie miała niekorzystnego wpływu na zdrowie.

Jak mierzyć temperaturę ciała, o czym należy pamiętać?

Jest wiele metod mierzenia temperatury cała, ale najdokładniejszy pomiar można uzyskać w jamie ustnej, kanale odbytu i w uchu. Mierzenie temperatury pod pachą przy użyciu tradycyjnego termometru jest mało efektywne i czasochłonne. W przypadku małych dzieci metoda ta nie sprawdza się. Termometr przez kilka minut musi ściśle przylegać do skóry pachy, co z kolei wymaga ciągłego przyciskania go ramieniem. Zdecydowanie lepiej będzie zmierzyć temperaturę w ustach. Prawidłowa temperatura mierzona w ten sposób mieści się w przedziale 36,1 do 37,5°C. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby przed włożeniem końcówki termometru do ust odkazić go przy użyciu środka zawierającego alkohol. Ważne jest to, aby został on umieszczony głęboko pod językiem, a usta na czas pomiaru trzeba szczelnie zamknąć. W przypadku małych dzieci można wyposażyć się w specjalny termometr w smoczku, który ma wbudowany czujnik mierzący temperaturę i cyfrowy wyświetlacz.

Temperatura w odbycie jest wyższa niż mierzona w ustach i pod pachą, prawidłowa wynosi 37,6°C. Decydując się na tę metodę, trzeba nałożyć na końcówkę termometru żel na bazie wody, aby ułatwić jej włożenie i uchronić się przed dyskomfortem. Końcówkę należy wsadzać delikatnie, nie więcej niż do połowy jej długości. Obecnie dostępne są też specjalne termometry do mierzenia temperatury w uchu, co trwa zaledwie kilka sekund. Modele douszne na podczerwień mierzą temperaturę błony bębenkowej, która u zdrowego człowieka wynosi 37,6°C. Zgodnie z obserwacjami pomiary wykonane termometrem doodbytniczym są najdokładniejsze, ale dla niektórych osób jest to dosyć niekomfortowe rozwiązanie.

Czym mierzyć temperaturę ciała?

Obecnie można liczyć na szereg rodzajów termometrów do mierzenia ciepłoty ciała. Pojawia się wobec tego pytanie, jak wybrać odpowiedni model, aby uzyskać najdokładniejszy pomiar. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup termometru stosowanego doustnie, doodbytniczo lub dousznie. Godne polecenia są przede wszystkim termometry bezdotykowe na podczerwień. Za ich pomocą możliwe jest bardzo szybkie i skuteczne sprawdzenie ciepłoty ciała i to bez dotykania chorego. Zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli zarażenia się. Warto po nie sięgać także ze względów bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku dzieci. Modele dotykowe zapewniają zdecydowanie dokładniejsze pomiary od termometrów kontaktowych. Urządzenia na podczerwień są bezinwazyjne, pozwalają na błyskawiczne zmierzenie temperatury bez budzenia chorego. Dokładność pomiaru wynosi ±0,01°C. Co więcej, są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji typu mierzenie temperatury powietrza, wody lub innego płynu. W sprzedaży znajdują się nawet modele sygnalizujące koniec pomiaru, mające wskaźnik niskiego poziomu baterii, zapamiętujące kilkadziesiąt ostatnich pomiarów, wzbogacone o automatyczny wyłącznik itd.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h