PL |

Twój kaszel wskazuje na przeziębienie czy Covid?

Jesień wiąże się z nadejściem chłodnych dni i zwiększoną zachorowalnością. Łatwo o przeziębienie, dlatego warto z wyprzedzeniem zadbać o wzmocnienie organizmu. Silny układ immunologiczny to najskuteczniejsza ochrona przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. W wielu przypadkach infekcja przebiega bezobjawowo lub pojawiają się tylko łagodne symptomy, chory szybko wraca do zdrowia. Oczywiście czasem konieczne staje się przeleżenie w łóżku kilku dni, niektórzy borykają się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Przy przeziębieniu często pojawia się kaszel, to samo można powiedzieć o Covidzie.

Aby jeszcze bardziej chronić się przed zachorowaniem na koronawirus nie powinniśmy zapominać aby nosić maseczki jednorazowe, które mają kilka warstw włókniny polipropylenowej, dzięki temu stanowią dobrą ochronę przed wirusami. Maseczki chirurgiczne i maseczki jednorazowe ( są różne dostępne warianty) powinniśmy nosić na twarzy a zasłonić usta i nos. Maski chirurgiczne charakteryzują się wiekszą skutecznością dla pacjenta. Zdrowie jest najważniejsze więc w związku z okresem jesienno-zimowym powinniśmy zwracać większą uwagę na maseczki. Oferta maseczek na rynku jest szeroka, więc możesz wybrać te które będą dla Ciebie najlepsze.

Czy można rozpoznać Covid-19 na podstawie objawu w postaci kaszlu?

Kaszel potrafi być bardzo problematyczny, szczególnie jeśli pojawiają się dodatkowe objawy w postaci bólu gardła, trudności z przełykaniem, uczuciem świądu w przełyku. Wiele osób chciałoby, aby jak najszybciej zniknęły objawy, ale należy wiedzieć, że są one naturalną reakcją obronną organizmu. Kaszel jest potrzebny, bo sprzyja oczyszczaniu dróg oddechowych. Podczas oddychania trafiają do płuc rozmaite substancje drażniące, drobinki kurzu, śluz itd. Po zidentyfikowaniu ciała obcego organizm podejmuje próbę usunięcia go z ustroju we własnym zakresie. Pojawia się wobec tego odruch kasłania, po czym znika on samoczynnie. Kaszel może być mokry lub suchy, w zależności od stadium choroby. Podczas kasłania mogą pojawić się rozmaite dźwięki. Nasuwa się wobec tego pytanie, czy na ich podstawie można stwierdzić przyczynę. Naukowcy podjęli próbę zdiagnozowania Covid-19, bazując wyłącznie na dźwiękach kaszlu, ale nie zakończyła się ona powodzeniem.

Przyjmuje się, że u większości osób ze zdiagnozowanym Covid-19 występuje kaszel suchy, czyli bez pojawienia się gęstej wydzieliny wymagającej odkrztuszania. Oczywiście nie jest to żadna reguła, bo wiele osób zmaga się także z kaszlem ze śluzem. Można wobec tego łatwo wywnioskować, że wyłącznie na podstawie typu kaszlu nie da się stwierdzić jednoznacznie, czy ktoś ma Covid, czy zwykłe przeziębienie. Istotne będzie wzięcie pod uwagę objawów towarzyszących. W wielu przypadkach po koronawirusie pojawia się uczucie zmęczenia, bóle głowy. Występują również gorączka, dolegliwości bólowe ze strony gardła, zaburzenia smaku i węchu. Zdarzają się także przypadki krwioplucia, ale są one niezwykle rzadkie, u zaledwie kilku procent chorych. O odkrztuszaniu krwią można mówić głównie przy zapaleniu płuc lub zatorze płucnym.

Jaka długo pacjenci ze zdiagnozowanym covidem borykają się z kaszlem?

W przypadku przeziębienia kaszel zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Nieco inaczej wygląda to przy Covidzie, u niektórych osób objaw ten może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Warto zawsze pamiętać o zakładaniu maseczki ochronnej. Zdarza się również, że objawy towarzyszą ozdrowieńcom przez cały rok, długotrwały skutek uboczny dotyczy przede wszystkim osób, które wymagały hospitalizacji. U większości pacjentów występują one mniej więcej w tym samym czasie, co pozostałe symptomy. Charakterystyczne przy Covidzie jest nasilenie się dolegliwości w nocy, co utrudnia zaśnięcie, przyczynia się do wybudzania. Wzmożony kaszel w nocy wynika głównie z tego, że podczas leżenia na płasko wydzielina z nosa ma tendencję do spływania na ścianki gardła. To z kolei działa drażniąco i powoduje odruch kasłania. Najbardziej uporczywy staje się suchy kaszel w okresie grzewczym, czyli gdy powietrze w pomieszczeniu jest niedostatecznie nawilżone. Suche i ciepłe jest niewskazane, więc warto sięgnąć po nawilżacz.

Ochrona przed Covid – maseczki chirurgiczne, maseczki jednorazowe

Osoby chore, przeziębione muszą nosić maseczki chirurgiczne alby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Osoby przebywające w naszym otoczeniu mogą nie czuć się bezpiecznie jeśli nie będziemy mieć na twarzy maseczki.

Potrzeby ludzi są różne więc i producenci maseczek wychodzą nam na przeciw i produkują maseczki takie aby zaspokoić nasze potrzeby (są różne ze względu na rodzaj i rozmiar). Po zakupie powinniśmy zasięgnąć informacji jak produkt, maseczki użytkować, jak nosić i jak długo. Ma to ważne znaczenie aby zapewnić sobie optymalną ochronę antybakteryjną i antywirusową.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h