PL |

Szkoła w czasach z Covid-19, czyli powrót dzieci do placówek po wakacjach.

Pierwszy dzwonek rozpoczynający rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się drugiego września tego roku. Uczniowie całej Polski po dwóch miesiącach powrócili do placówek edukacyjnych. Przed młodzieżą jest kolejny niełatwy rok szkolny do zaliczenia. Uczniowie już teraz martwią się, nie tylko o to, jak poradzą sobie podczas zajęć lekcyjnych, ale także o to ile czasu będą mogli normalnie uczęszczać na zajęcia do placówki szkolnej.

Panująca bowiem pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest z nami od 17 listopada 2019. Od tamtego dnia słowo normalność zaczęło mieć inne znaczenie. Skutki pandemii odczuły nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, liceum, a nawet studiów.

Czy szkoły są gotowe na nadejście czwartej fali?

Placówki edukacyjne cały okres wakacyjny przygotowywały się na to, aby móc bezpiecznie, przyjąć uczniów do szkół, podczas gdy może dojść do czwartej fali zakażeń. Przestrzeganie restrykcji jest dziś priorytetem dla dyrekcji zarządzających placówkami. Zdają oni sobie sprawę z tego, że okres, przez jaki dzieci oraz młodzież będą mogli uczęszczać do szkół, zależy również od nich samych. Specjalne maszyny do dezynfekcji rąk są przed każdym wejściem do placówek edukacyjnych. Rodzice mają za zadanie zapewnić swoim podopiecznym maseczki do zakrycia nosa oraz ust. Już podczas rozpoczęcia roku szkolnego wszyscy uczniowie oraz ich rodzice zostali poinformowani o tym, aby przygotowali dodatkowe maski dla swoich dzieci (najlepiej, aby mieli oni je w plecakach oraz w szafkach szkolnych). Dzięki temu dzieciaki podczas zgubienia lub zapomnienia wzięcia z domu okrycia dla nosa oraz ust nie odczują presji ze strony nauczycielek, oraz woźnych nakazujących założenia maski na terenie szkoły.

Szansa na normalność

Pamiętajmy, że w dużej mierze od nas samych zależy, jak długo nasze dzieci będą mogły uczuć się w szkołach stacjonarnie. Chyba nie tylko rodzice, ale również uczniowie wszystkich placówek edukacyjnych marzą o tym, aby ten rok szkolny cały przepracować na terenie szkoły, a nie w domach jak odbywało to się w zeszłym roku. Porozmawiajmy z naszymi dzieci, przypomnijmy dzieciom o tym, jak ważne jest dbanie o higienę w dzisiejszych czasach. Pamiętajmy również o tym, żeby być życzliwym dla drugiej osoby a szczególnie dla dzieci. Można pomyśleć, że przecież to nic nowego skoro przez rok dzieci nosiły maski w szkołach i musiały utrzymywać dystans społeczny, to są do tego przyzwyczajone. Nic bardziej mylnego nie może przyjść nam do głowy.

Dzieci bardzo silnie odczuwają zmianę normalności, w jakiej dziś zostało nam żyć. Nie do końca nadal rozumieją, czemu nie mogą pożyczać koleżance lub koledze swojego ołówka, dać się napić łyka picia czy też poczęstować go kawałkiem ciastka. Przecież jeszcze nie dawno oznaczało to koleżeństwo, a dziś zostało zakazane czy ma to więc oznaczać, że nasi podopieczni mają nie być koleżeńscy? Jest to jeden z ważniejszych argumentów, dla których warto mieć oko na swoje dziecko oraz rozmawiać z nim o teraźniejszej codzienności. Wytłumaczmy, że zawsze może pożyczyć koledze długopis lub kredkę, lecz zanim pożyczy, niech przetrze je chusteczką do dezynfekcji. Niech nie boi się poprosić, kolegę by zrobił to samo, kiedy nie będzie już potrzebował jego przyboru szkolnego.

Szkoła w czasach z Covid-19 wcale nie musi być dużo gorsza od tej, jaką pamiętamy sprzed pandemii. Dzięki rozmowie i wspieraniu się nawzajem jesteśmy w stanie osiągnąć wiele, a nawet stworzyć szkołę jeszcze lepszą.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h