PL |

Profesjonalna maska antywirusowa – jak wybrać?

Profesjonalna maska antywirusowa – jak wybrać?

Masek i maseczek mamy na rynku różne rodzaje, zależnie od podejmowanej aktywności lub ich przeznaczenia. Zauważmy, iż nie tylko lata pandemii powinny nas przyzwyczaić do widoku masek na twarzach Europejczyków. Maski antysmogowe stosowane są przez polskich biegaczy w dużych aglomeracjach miejskich, a takie, które chronią jednocześnie przed lodowatym powietrzem, mogą być zintegrowane z kaskiem przez snowboardzistów. W chwili obecnej jednak najbardziej powinniśmy skupić się na profesjonalnych maskach antywirusowych.

Czy samodzielnie wykonane profesjonalne maski antywirusowe również chronią?

Pomimo iż w chwili obecnej mamy w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa, nie wszyscy wiedzą, iż rożne maseczki (nawet łudząco podobne do siebie)np. maski jednorazowe, maski antywirusowe mają różne przeznaczenie i nie wszystkie używane mają być w ten sam sposób. Które więc z nich chronią przed wielkomiejskimi pyłami, a które przed zawiesinami, potencjalnie zawierającymi drobnoustroje lub niebezpiecznie wirusy? Czy możemy mówić o czymś takim jak profesjonalne maski antywirusowe i czym różni się ona od innych typów masek?

Zacznijmy od najmniej skutecznych masek bawełnianych, które według WHO nie są profesjonalnymi maskami medycznymi (o których poniżej), lecz odpowiednio wykonane i noszone, także mają spełniać swą podstawową przeciwwirusową funkcję ochronną. Są one o tyle ciekawe, iż możemy je wykonać nawet samodzielnie, muszą być jednak trójwarstwowe, gdzie wewnętrzna warstwa musi być uszyta z materiału chłonącego wilgoć, natomiast warstwa środkowa, z materii polipropylenowej – ma spełniać rolę filtra. Z kolei zewnętrzną warstwę musimy sporządzić, zgodnie z sugestiami WHO, z tkaniny mogącej stanowić połączenie bawełny z np. poliestrem. Rzecz jasna, taka samodzielnie sporządzona maska musi odpowiednio przylegać do powierzchni twarzy pod oczami i obejmować brodę, nos i przeważającą część policzków. Czy będzie to profesjonalna maska antywirusowa, zależy tylko od tego, jak ją wykonamy i czy poszczególne segmenty będą spełniać sugestie wirusologów.

Jakie działanie mają jednorazowe maski chirurgiczne?

Wyróżniamy tu maseczki chirurgiczne o trzech podstawowych stopniach filtracji: I – ≥ 95, II – ≥ 98, IIR – ≥ 98, i raczej stanowią barierę ochronną przed cząsteczkami większymi niż 1 mikrometr, niż przed samymi wirusami, które są o wiele mniejsze (ich wielkość liczona jest w nanometrach). Jednakże maska chirurgiczna jednorazowa to również swego rodzaju maska ochronna- profesjonalna maska antywirusowa, ponieważ z powodzeniem filtruje i oczyszcza wdychany przez użytkownika aerozol powietrzny, który z kolei niebezpieczne wirusy może zawierać.
Profesjonalna maska antywirusowa klasy IIR jest w tym zestawieniu najbardziej wielozadaniowa, bowiem używana jest przez chirurgów, w trakcie zabiegów operacyjnych, i to najbardziej wymagających pod względem zachowania septyczności (jałowości i czystości od bakterii i wirusów). Te ostatnie są najbardziej odporne na przesiąkanie, dzięki temu jako profesjonalna maska antywirusowa, powinna być użytkowana przez osoby potencjalnie chore lub będące nosicielami koronawirusa – zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa, zawartego w wydychanej parze wodnej lub dalszej, gwałtownej transmisji w trakcie kaszlu.

Czy maska klasycznie sportowa to również profesjonalna maska antywirusowa?

Jakkolwiek maski sportowe (neoprenowe, dla biegaczy, itp.) potrafią naprawdę efektywnie spełniać swe funkcje, to musimy tu rozczarować tych, którzy chcą widzieć w nich wyłącznie maski antywirusowe. Przykładowo, maski antysmogowe z filtrem N99 znakomicie spełniają swą fundamentalną rolę zatrzymywania od 80 do nawet 99% zanieczyszczeń wielkomiejskich, takich jak pyły PM10, PM25 czy kurz uliczny i w dużym stopniu dwutlenek siarki, będący głównym zagrożeniem pochodzącym ze spalin pojazdów. Nie zawsze jednak maska neoprenowa, nawet ta z filtrem węglowym, to profesjonalna maska antywirusowa. By się dowiedzieć, czy maska sportowa, którą właśnie kupujemy do biegania lub jazdy na rowerze zakorkowanymi ulicami polskich miast, to jednocześnie profesjonalna maska antywirusowa, sprawdźmy w dołączonym (zgodnie z normami krajowymi i unijnymi) opisie produktu, czy posiada ona oprócz certyfikatów na efektywność filtracji cząsteczek i bakterii (PFE, BFE), także certyfikat filtracji wirusów (VFE).

Maska ochronna wielokrotnego użytku

Maseczka ochronna wielorazowa została stworzona przez Inventi Mask. To maska ochronna która posiada filtry hepa i dzięki nim zapewnia skuteczność filtracji. Należy pamiętać, że jest to bardzo ważne dla ochrony dróg oddechowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje masek: maski antywirusowe, maski jednorazowe, maski wielokrotnego użytku, półmaski. Maska ochronna Inventi Mask została wyprodukowana zgodnie z normą en, ma działanie antybakteryjne więc może również być stosowana na sali operacyjnej. Najważniejszą rzeczą jest, że dopasowuje się do kształtu twarzy i skutecznie zakrywa nos i usta, gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika. Po założeniu upewnij się, że maseczka ochronna nie przekroczyła czasu ochrony wyznaczonego na opakowaniu. Maskę należy pamiętać aby wymieniać systematycznie, bo tylko stosowanie maski w jej wyznczonym czasie daje najlepsza ochrona dla naszego zdrowia.