PL |

Objawy które mogą wskazywać na COVID-19?

Pandemia COVID-19 niestety nie odpuszcza, a nowe warianty cały czas zaskakują nie tylko nietypowym przebiegiem, ale również różnorodnymi objawami. Co jakiś czas pojawiają się nowe mutacje wirusa, które niestety obchodzą zabezpieczenia nabyte dzięki szczepionce. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak rozpoznać długi covid.

Czym charakteryzuje się Omikron?

Jednym z najnowszych wariantów koronowirusa jest oczywiście Omikron (BA.5), który pomimo tego że jest znacznie bardziej zakaźny, to na szczęście daje lżejszy przebieg infekcji. Symptomy covida zależą w dużym stopniu nie tylko od wariantu, ale również od stanu zdrowia zakażonej osoby. Jeżeli chodzi o wariant Omikron BA.5 to najpopularniejszymi objawami jest ból gardła (trwający ok. 5 dni), ból głowy (trwający 3-4 dni) oraz męczący kaszel. Warto wspomnieć o tym, że może pojawić się nie tylko suchy, ale również mokry kaszel, który może utrzymać się nawet kilka tygodni

Symptomy które mogą wskazywać że przeszliśmy koronowirusa?

Jeżeli po chorobie odczuwamy duszności, zmęczenie i bóle mięśni to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorowaliśmy na covida. Zaniepokoić powinny również zaburzenia snu, czyli tzw. mgła mózgowa. Pacjenci po przejściu covida bardzo często zmagają się z kołataniem serca, depresją, lękami i zaburzeniami poznawczymi. Wymienione objawy mogą wskazywać na to, że cierpimy na tzw. „długi covid”. Stan ten może utrzymać się nawet 3 miesiące od zakażenia. Warto wspomnieć także o tym, że poszczególne objawy mogą systematycznie zmieniać się i stopniowo nawracać w czasie.

Utrata smaku i węchu

Utrata smaku i węchu jak powszechnie wiadomo są jednymi z najpopularniejszych objawów, z którymi kojarzy się właśnie covid. Pamiętać należy jednak o tym, że w najnowszych wariantach utrata węchu i smaku występuje znacznie rzadziej. Wymienione zmysły stanowią bardzo ważną częścią naszego życia, dlatego też ich utrata znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że objawy długiego covida mogą pojawić się nawet do dwóch lat po zakażeniu.

Jak zabezpieczyć się przed covidem?

Aby zadbać o swoje zdrowie w pierwszej kolejności należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. W dużej mierze to właśnie dzięki odpowiedniemu zachowaniu można zminimalizować ryzyko zakażenia. W miejscach publicznych jeżeli istnieje taka możliwość to warto zachować dystans. Satysfakcjonujące efekty przynoszą także maseczki i dezynfekcja. Ochrona antybakteryjna polega przede wszystkim na dezynfekowaniu rąk specjalnymi środkami na bazie alkoholu. Często dezynfekować należy nie tylko dłonie, ale również pamiętać należy o oczyszczeniu skóry i włosów. Koronowirus jest w stanie utrzymać się na powierzchni od kilku godzin do nawet 9 dni. Na szczęście opisywane patogeny nie przeżywają bezpośredniego kontaktu z detergentami na bazie alkoholu. Warto systematycznie dezynfekować telefony, biurka, blaty, klawiatury, myszki i klamki. Pamiętać należy również o tym, aby ograniczyć dotykanie twarzy.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h