Niebezpieczne opalanie po przejściu COVID-19 i sczepieniu?

Wraz z nadejściem ciepłych dni każdy zaczyna odsłaniać więcej ciała, wystawiać skórę na działanie przyjemnych promieni słońca. Opalanie się w ogrodzie czy na plaży to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Piękna opalenizna dodaje atrakcyjności, jest to pamiątka po udanych wakacjach. Oczywiście trzeba uważać na promieniowanie UV i chronić się przed poparzeniami. Eksperci nawołują też do zachowania szczególnej ostrożności podczas korzystania ze słońca przez osoby, które przeszły chorobę COVID-19 oraz zaszczepione. Ich skóra jest podatniejsza na działanie promieniowania słonecznego i powstawanie różnych zmian dermatologicznych.

Koronawirus a opalanie – co warto wiedzieć?

Koronawirus wpłynął już na ludzkie życie pod wieloma względami. Okazuje się, że może nawet osłabić skórę i uwrażliwić ją na promieniowanie słoneczne. Do takiego wniosku doszli włoscy eksperci, z czym postanowili podzielić się tym w dzienniku Il Messaggero. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się ozdrowieńcy, czyli osoby, którym udało się pokonać chorobę COVID-19. Na tym jednak nie koniec. Z korzystaniem ze słońca powinny uważać też osoby zaszczepione i to niezależnie od tego, ile przyjęły dawek preparatu na wirusa SARS-CoV-2. Oczywiście nie oznacza to, że kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym jest groźny i należy od tej pory unikać go. Trzeba po prostu zachować umiar i nie wystawiać skóry na nadmierne działanie słońca. Chodzi tutaj przede wszystkim o opalanie się, czyli leżenie rozebranym na pełnym słońcu przez długi czas. Kluczowe będzie odpowiednie zabezpieczenie skóry, przygotowanie jej na wzmożoną ekspozycję na słońce, którego przecież latem nie brakuje i jest bardzo intensywne. Promienie słoneczne zdają się wręcz palić skórę, co w przypadku osób mających kontakt z koronawirusem może być groźne w skutkach. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wychodzenie z domu bez nałożonego kremu ochronnego jest ryzykowne.

Wielu dermatologów jest zgodnych co do tego, że po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 najlepszym rozwiązaniem byłoby tymczasowe zrezygnowanie z opalania. W preparacie przeznaczonym do wakcynacji znajduje się zmodyfikowane mRNA, które po wniknięciu do krwiobiegu uruchamiania odpowiedź immunologiczną. Jest to jednak proces długotrwały, wywołanie reakcji ze strony układu immunologicznego wymaga czasu i to więcej niż w przypadku stosowanych dotychczas szczepionek przeciwwirusowych. Z tego właśnie powodu zaleca się wstrzymać z ekspozycją na słońce przez kilkadziesiąt dni od wyzdrowienia lub zaszczepienia. Według specjalistów najbezpieczniej będzie odczekać 45 dni, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych zmian skórnych. Do tego czasu należy zadbać o jak najlepszą ochronę przeciwsłoneczną, aby ustrzec się przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.

Bezpieczne korzystanie z kąpieli słonecznych to podstawa

Jako że koronawirus wpływa na odpowiedź immunologiczną organizmu, na skórze mogą pojawić się różne niepokojące zmiany. Nie brakuje osób, które skarżą się na uporczywe zaczerwienienia, którym czasem towarzyszą nawet dolegliwości bólowe. Na skórze może pojawić się też pokrzywka i bąble pokrzywkowe. Nie brakuje też przypadków osób, które zgłaszają się ze zmianami skórnymi przypominającymi odmrożenia. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może dawać rozmaite symptomy. Osłabia on skórę i sprawia, że jest bardziej podatna na schorzenia dermatologiczne takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, osutka plamisto-grudkowa czy sinica siateczkowata.

Należy mieć na uwadze to, że problemy skórne mogą pojawić się nie tylko podczas przechodzenia infekcji wirusowej, ale też po wielu dniach po pokonaniu choroby. Co więcej, nawet osoby zaszczepione przeciw COVID-19 są narażone na występowanie zmian dermatologicznych. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się poczekać kilka tygodni, zanim wystawi się skórę na działanie promieniowania słonecznego. W przeciwnym razie może być ono dla niej bardzo szkodliwe. Kolejną kwestią będzie to, aby wstawić się na ekspozycję słońca stopniowo, zawsze pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu jej kremami z wysokim filtrem SPF. Preparaty oznaczone SPF 50 to minimum. W sprzedaży dostępne są nawet kosmetyki wzbogacone o filtry słoneczne o wartości SPF 100.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h