Nawet najlepsza ochrona antybakteryjna, zakładanie maseczki (maseczki ochronne, maseczki wielorazowe czy maseczki jednorazowe) może być niewystarczające do uchronienia się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Czasem nie trzeba mieć nawet bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, aby już następnego dnia poczuć objawy chorobowe. Oczywiście u wielu osób Covid przebiega bezobjawowo, czasem pojawiają się łagodne symptomy, które nie mają większego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po przechorowaniu Sars Cov 2 mogą wystąpić długoterminowe skutki, dotyczy to także młodych osób. Zdarza się, że ozdrowieńcy borykają się z chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami węchu. Powikłania mogą dotyczyć także układu sercowo-naczyniowego.
Ochrona antywirusowa- maseczka ochronna
Aby chociaż w jakimś stopniu ochronić się przed zakażeniem covid ważne jest korzystanie z maseczek (maseczka ochronna, maseczki wielorazowe) i częste mycie rąk. Maseczka ochronna, w tym maseczka bawełniana (maseczki wielokrotnego użytku), daje nam możliwość wykorzystania jej wielokrotnie. Należy jednak ją prać po każdym użyciu. Materiał z jakiego jest wykonana nie powinien powodować podrażnień i otarć (maseczki bawełniane) ale powinien stanowić ochronę na drobnoustroje i skutecznie zakrywać na twarzy nos i usta i sposób mocowania gumki powinien być wygodny. Maseczki ochronne wielokrotnego użytku mogą również posiadać filtry, które należy wymieniać, a korzystanie z maseczki wielokrotnego użytku jest bardziej ekologiczne. Maseczki ochronne, maseczki wielorazowe powinny posiadać warstwę włókniny polipropylenowej.
Jakie mogą wystąpić powikłania po przechorowaniu Covid u młodych osób?
W przypadku Covid-19 u niektórych osób po przebyciu zakażenia niektóre objawy pozostają na dłużej. Mogą utrzymywać się one przez nawet kilka miesięcy. Naukowcy na podstawie dotychczasowych obserwacji stwierdzili, że jest to prosta droga do rozwoju chronicznych schorzeń. Z powikłaniami borykają się osoby w różnym wieku, nawet młodzi ludzie zgłaszają coraz częściej szereg konsekwencji. Po przechorowaniu covid najczęściej wymienianymi powikłaniami są uczucie zmęczenia, problemy ze strony układu oddechowego, wahania nastroju. Stwierdza się także mgłę mózgową, kołatanie serca. Czasem tego typu objawy utrzymują się wyłącznie przez kilka tygodni, innym razem towarzyszą ozdrowieńcom przez wiele miesięcy. Warto od razu zaznaczyć, że tego typu powikłania obserwuje się zwykle u osób hospitalizowanych, starszych.
Na chwilę obecną jest stosunkowo mało badań, które potwierdziły, jakie ślady pozostawia Covid u młodych osób niemających wcześniej problemów zdrowotnych. Najczęściej zakażenie przebiega u nich łagodnie, rzadko występują powikłania. Jeśli już się one pojawiają, to ustępują relatywnie szybko. Nie zmienia to jednak faktu, że nie brakuje też osób, które zmagają się przez dłuższy czas ze zmęczeniem, zaburzeniami węchu i rozmaitymi problemami psychologicznymi. Zaobserwowano, że tego typu objawy utrzymują się do pół roku od przebycia infekcji. Nie można jednak wykluczyć następstw pojawiających się po 120 dniach od zachorowania na koronawirusa. Mogą pojawić się problemy z zaburzeniami metabolicznymi, układem sercowo-naczyniowym, wysokim poziomem cholesterolu we krwi, przybieraniem na wadze, obniżenia wydolności fizycznej.
Czy Covid może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu?
Negatywne skutki zachorowania na koronawirusa mogą być różne. Nawet jeśli w organizmie nie będzie już śladu po patogennie, to nadal mogą towarzyszyć rozmaite objawy. Zalicza się do nich głównie kaszel, ból głowy, duszność, szybkie bicie serca. Z najczęstszych powikłań długoterminowych wymienia się także problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia snu, wysypki skórne. Nie brakuje również osób, które po Covid nadal uskarżają się na bóle mięśniowe i stawowe. Pojawia się wobec tego pytania, z czego to wynika. Naukowcy doszli do wniosku, że może być to efekt uszkodzenia narządów wewnętrznych. Trzeba wobec tego liczyć się ze wzrostem odsetka osób zmagających się z chorobami przewlekłymi. Cały czas trwają oczywiście badania, które mają na celu stwierdzenie, jakie ślady w organizmie pozostawia po sobie koronawirus. Najczęściej jest to chroniczne zmęczenie, podobnie jak trudności w myśleniu. Występują rozmaite objawy neurologiczne, dochodzi także do uszkodzenia płuc. Przyjmuje się, że aż kilkanaście procent zakażonych cierpi na rozmaite dolegliwości dodatkowe po przebyciu zakażenia.