PL |

Mity i fakty dotyczące szczepień przeciwko Covid-19

Chociaż nie istnieje ochrona antybakteryjna, która zapewnia stuprocentowe zabezpieczenie przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, to jednak jest wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka zakażenia. Zakładanie maseczki i częste mycie dłoni zapobiega w dużym stopniu rozprzestrzenianiu wirusów i bakterii. Na temat szczepień powstało wiele mitów, które należy obalić, bo mogą one powodować dezinformację wśród społeczeństwa. Szczepionki stały się bardzo kontrowersyjnym tematem, nie brakuje zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.

Co warto wiedzieć na temat szczepionek przeciwko Covid-19?

Wiele mówi się o tym, że szczepionki na Covid powstały zbyt wcześnie, nie zostały odpowiednio przebadane i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jest wiele znaków zapytania odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Należy od razu zaznaczyć, że żadna szczepionka nie chroni w 100% przed zachorowaniem. Organizm może różnie zareagować na rozmaite substancje, dlatego nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ryzyka wystąpienia skutków ubocznych po podaniu preparatu medycznego. Mitem jest także to, że po zaszczepieniu można już przestać zakładać maseczkę i stosować inne środki zapobiegawcze. Każdy może być nosicielem wirusa i go rozprzestrzeniać, nawet nieświadomie. W przypadku Covid nie zawsze pojawiają się symptomy. Wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Maseczki w mniejszym lub większym stopniu zmniejszają emisję chorobotwórczych drobnoustrojów.

Poznaj fakty o szczepieniach chroniących przed koronawirusem

Wiele mówi się o tym, że szczepionki na Covid wnikają do komórek i zmieniają DNA. Jest to w dużej mierze prawda, ale nie dochodzi do przedostania się do jądra komórek. Preparat medyczny po znalezieniu się w krwiobiegu przyczynia się do stymulowania układu odpornościowego, aby wspomóc organizm w walce z koronawirusem. Nie trzeba martwić się tym, że szczepionki zmieniają DNA. Kolejną kwestią będzie to, że technologia mRNA używana do wytworzenia szczepionki na koronawirusa jest już dobrze sprawdzona, przebadana. Szczepionka mRNA nie ma żadnych żywych wirusów. Służą one do nauczenia organizmu prawidłowego reagowania na obce białko. Po wprowadzeniu do organizmu niewielkiej części wirusa rozpoczyna się wytwarzanie przeciwciał, które pomagają chronić przed infekcjami. Jako że w szczepionce nie ma żadnego wirusa, to nie może ona sama w sobie wywoływać choroby Covid-19. Mitem jest także negatywny wpływ szczepionek na płodność u mężczyzn i kobiet. Nie powoduje ona żadnych problemów z zajściem w ciążę.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h