Chociaż nie istnieje ochrona antybakteryjna, która zapewnia stuprocentowe zabezpieczenie przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, to jednak jest wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka zakażenia. Zakładanie maseczki ochronne (maseczki chirurgiczne, maski medyczne, półmaska filtrująca) i częste mycie dłoni zapobiega w dużym stopniu rozprzestrzenianiu wirusów i bakterii. Maska ochronna ma za zadanie chronić nasze drogi oddechowe i ograniczyć wirusy i bakterie. Na temat szczepień powstało wiele mitów, które należy obalić, bo mogą one powodować dezinformację wśród społeczeństwa. Szczepionki stały się bardzo kontrowersyjnym tematem, nie brakuje zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników.
Co warto wiedzieć na temat szczepionek przeciwko Covid-19?
Wiele mówi się o tym, że szczepionki na Covid powstały zbyt wcześnie, nie zostały odpowiednio przebadane i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jest wiele znaków zapytania odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Należy od razu zaznaczyć, że żadna szczepionka nie chroni w 100% przed zachorowaniem. Organizm może różnie zareagować na rozmaite substancje, dlatego nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ryzyka wystąpienia skutków ubocznych po podaniu preparatu medycznego. Mitem jest także to, że po zaszczepieniu można już przestać zakładać maseczkę i stosować inne środki zapobiegawcze. Każdy może być nosicielem wirusa i go rozprzestrzeniać, nawet nieświadomie. W przypadku Covid nie zawsze pojawiają się symptomy. Wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Maseczki w mniejszym lub większym stopniu zmniejszają emisję chorobotwórczych drobnoustrojów.
Poznaj fakty o szczepieniach chroniących przed koronawirusem
Wiele mówi się o tym, że szczepionki na Covid wnikają do komórek i zmieniają DNA. Jest to w dużej mierze prawda, ale nie dochodzi do przedostania się do jądra komórek. Preparat medyczny po znalezieniu się w krwiobiegu przyczynia się do stymulowania układu odpornościowego, aby wspomóc organizm w walce z koronawirusem. Nie trzeba martwić się tym, że szczepionki zmieniają DNA. Kolejną kwestią będzie to, że technologia mRNA używana do wytworzenia szczepionki na koronawirusa jest już dobrze sprawdzona, przebadana. Szczepionka mRNA nie ma żadnych żywych wirusów. Służą one do nauczenia organizmu prawidłowego reagowania na obce białko. Po wprowadzeniu do organizmu niewielkiej części wirusa rozpoczyna się wytwarzanie przeciwciał, które pomagają chronić przed infekcjami. Jako że w szczepionce nie ma żadnego wirusa, to nie może ona sama w sobie wywoływać choroby Covid-19. Mitem jest także negatywny wpływ szczepionek na płodność u mężczyzn i kobiet. Nie powoduje ona żadnych problemów z zajściem w ciążę.
Maski ochronne też powinny nosić osoby zaszczepione
Maseczki ochronne, jest wiele rodzai np: maseczka jednorazowa, maseczki chirurgiczne, maski medyczne, półmaska filtrująca. Wszystkie bezpieczne i chronią nas i nasze drogi oddechowe przed wirusami i bakteriami jakie są w powietrzu. Niestety większości z nas wydaje się, że powinny je nosić tylko osoby nie zaszczepione i w tym jest problem. Ogólnie uważa się, że maski ochronne powinna nosić każda osoba, ta zaszczepiona i nie zaszczepiona. Drobnoustroje, wirusy, bakterie jakie są w powietrzu nie dotyczą tylko koronawirusa ale też mogą powodować inne choroby, dlatego maseczka ochronna powinna być na twarzy każdego z nas. Osoby chore, przeziębione również zobowiązane są do noszenia maski ochronne, aby zasłaniając usta i nos chronią inne osoby przed zarażeniem. Wszystkie choroby wirusy, głownie przenoszone są drogą kropelkową. Pamiętajmy aby wybrać maseczki ochronne (maseczki chirurgiczne, maski medyczne, półmaska filtrująca) które zapewnią nam efektywność filtracji będą miały wygodne gumki co przekłada się na komfort noszenia, będzie przylegała do kształtu twarzy. Maska ochronna powinna dać nam swobodę oddychania a noszenie nie powinno nam sprawiać dyskomfortu. Powinniśmy wybrać produkt, który będzie składał się z kilku warstw, daje nam wtedy większą ochronę. Producent na opakowaniu zamieszcza opis informacji danych na temat maseczek dzięki temu użytkownikom łatwiej zobaczyć rozmiar, kolor czy inne informacje jakie ich interesują.