Maski FFP2 – skuteczna ochrona zdrowia ciężarnych

Ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i zdrowotnej. Często się bowiem pojawia uczucie niepokoju związane z troską o prawidłowy rozwój dziecka, jak i o zdrowie przyszłej matki. W tym czasie mogą występować przykre dolegliwości oraz zaostrzenia przebiegu chorób przewlekłych. Warto dodać, że ciąża w czasie pandemii koronawirusa jest jeszcze bardziej stresująca. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń okołoporodowych oraz zachowywanie wysokich standardów higieny i ochrony ciężarnej przed rozwojem infekcji. W tym wypadku ważną rolę odgrywa noszenie maski FFP2 jako bezpieczniejszej alternatywy dla typowej maski chirurgicznej.

Pandemia koronawirusa

W oparciu o dane dotyczące koronawirusa należy stwierdzić, że możliwe jest przeniesienie wirusa COVID-19 z chorej ciężarnej na dziecko. Ponadto, należy mieć świadomość tego, że kobiety w ciąży są zagrożone bardzo ciężkim przebiegiem infekcji wywołanej nowym koronawirusem, które w wielu wypadkach wymaga zastosowania ECMO. Warto również podkreślić, że ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w tej grupie jest znacznie podwyższone.

Wskazania okołoporodowe w czasie pandemii

Z dostępnych na świecie danych wynika, że podczas porodu drogą cesarskiego cięcia ryzyko przeniesienia infekcji z matki na dziecko jest bardzo niskie. Wirus znajdować się może w wydzielinach kanału rodnego kobiety, lecz nadal nie ma jasnych danych wskazujących na to, że podczas porodu fizjologicznego dochodzi do transmisji wirusa i w związku z tym, takie zakończenie ciąży jest odradzane. Co więcej, w wielu przypadkach mimo infekcji stwierdzonej u matki, nie dochodzi do transmisji wirusa na dziecko. W tym wypadku ważne jest jednak prawidłowe zdiagnozowanie ciężarnej oraz podjęcie skutecznego leczenia, które ma na celu zminimalizowanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby oraz późniejszych powikłań. Ponadto, należy pamiętać o tym, że cesarskie cięcie jest rodzajem poważnego zabiegu i wymaga dłuższej rekonwalescencji, niż w przypadku porodu siłami natury. Warto również podkreślić, że poród poprzez cesarskie cięcie może zaburzać proces prawidłowej laktacji, a karminie mlekiem matki mimo infekcji COVID-19 pozostaje zalecane. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi w przypadku zainfekowanej ciężarnej bezpośrednio po porodzie wskazane jest jednak szybkie zaciśnięcie pępowiny oraz unikanie kontaktu skóry matki ze skórą noworodka.

Maseczka ochronna w czasie ciąży

W czasie ciąży przypadającej na okres pandemii wskazane jest wykonywanie wszystkich zalecanych procedur, w tym badań krwi czy badań USG. Należy jednak dołożyć wszelkich starań aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zainfekowania kobiety w ciąży. W tym celu konieczne jest stosowne wysokogatunkowych i skutecznych środków ochrony osobistej, takiej jak choćby maseczka ochronna. W tym przypadku należy stanowczo podkreślić, że kobiety w ciąży powinny stosować przynajmniej maski FFP2. Tego typu produkt cechuje się znacznie wyższą efektywnością niż typowa maseczka ochronna chirurgiczna. Dostępne w sprzedaży maski FFP2 są jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Tego typu wyroby cechują się dobrym przyleganiem do twarzy oraz bardzo wysokim stopniem filtracji. Ponadto, warto dodać, że maski FFP2 chronią kobiety w ciąży również przed szkodliwymi pyłami, dymem oraz cząstkami aerozolu. Aby jednak tego typu maseczka ochronna dobrze spełniała swoją rolę, zawsze powinna być dostarcza przez sprawdzonego producenta. Musi ona posiadać stosowne certyfikaty oraz oznaczenia. Tylko taki wyrób może skutecznie chronić przyszłą matkę oraz jej nienarodzone dziecko.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h