PL |

Maseczki z filtrem antywirusowym

Zadaniem masek ochronnych na twarz jest przede wszystkim zapobieganie chorobom, które wywoływane są przez wirusy. Dzięki masce ludzie chronią siebie i innych przed zakażeniem groźnymi chorobami, ale noszą je także z kilku innych powodów.

Maski ochronne stosowane są w przemyśle. Stanowią ochronę przed zapachami w lakierniach lub pyłem w kopalniach. Maski noszą również aptekarze podczas pracy z odczynnikami chemicznymi. Poza tym maski zatrzymują alergeny i umożliwiają osobom uczulonym bezproblemowe oddychanie, dlatego stosują je alergicy.

W ostatnich kilkunastu miesiącach powszechne stało się noszenie maseczek z filtrem antywirusowym. W związku z pandemią koronawirusa WHO wprowadziło zalecenia, na podstawie których maseczki powinny być obowiązkowe w przestrzeni publicznej wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu społecznego oraz w pomieszczeniach zamkniętych.

Wiele badań potwierdza skuteczność masek w walce z covid19. Maski ograniczają transmisję wirusa i tym samym zapobiegają zakażeniom.

Maska FFP1

To jedna z najbardziej popularnych masek, które używane są w Polsce. W związku z tym, że nie przylega ściśle do twarzy, określa się, że posiada 80% skuteczności w zatrzymywaniu cząstek o wymiarach do 0,6 μm. Jest stosowana w przemyśle spożywczym. Często wybierają ją również alergicy.

Maska FFP2

Przechwytuje około 94% cząstek, które mogą znaleźć się we wdychanym powietrzu o wielkości do 0,6μm. Są powszechne w górnictwie oraz przemyśle lakierniczym. Chronią przed pyłem i szkodliwym, drażniącym zapachem.

Maska FFP3

Maski FFP3 to typowe maski antywirusowe. Chronią w 99% przed znajdującymi się w powietrzu drobnoustrojami, pyłem i formaldehydami. Uznaje się je za najbardziej skuteczne w walce z koronawirusem. Prawidłowo noszone, a następnie zdejmowane maski FFP3 wraz z odpowiednim strojem ochronnym stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przez zakażeniem SARS-CoV-2.

Jak zbudowane są maseczki z filtrem antywirusowym?

Maseczki antywirusowe w swojej budowie są odmiennie od masek materiałowych i chirurgicznych. Są okrągłe i wypukłe, przez co podczas noszenia nie mają bezpośredniego kontaktu z ustami. Maseczka z filtrem antywirusowym wykonana jest ze sztywnych materiałów, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do twarzy i ściśle do niej przylega. Im wyższa klasa FFP maski, tym ochrona przed wirusami jest skuteczniejsza.

W większości masek ich zapięcie jest regulowane, co umożliwia ich prawidłowe nałożenie na twarz. W trakcie noszenia maski nie powinno się jej dotykać, dlatego ważne jest, by maska nie przesuwała się na twarzy ani nie zsuwała z nosa.

Maski FFP złożone są z kilku warstw materiału. Pierwsza z nich przylega do twarzy i jest najbardziej delikatna. Często tworzy ją hipoalergiczna bawełniana tkanina, która nie podrażnia skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Warstwa środkowa – filtrująca – zatrzymuje szkodliwe cząsteczki. Może zawierać węgiel aktywny lub jony srebra, co wzmacnia jej skuteczność. Zewnętrzna warstwa maski wykonana jest z usztywnionej tkaniny. Nadaje masce określony kształt i to dzięki niej maska odpowiednio przylega do twarzy.

Niektóre z masek FFP posiadają zawór wydechowy. Dzięki temu maska nie chłonie tyle wilgoci i łatwiej się w niej oddycha. Jednak maski, które mają ten zawór sprawiają, że wydychane powietrze nie jest filtrowane. Zatem jeśli z takiej maseczki korzysta osoba chora, może zarazić innych. Szczególnie narażeni są ci, którzy nie noszą maski lub zakładają ją nieprawidłowo.

Jednorazowe maski FFP można nosić maksymalnie przez 8 godzin. Maski wielokrotnego użytku można mieć na twarzy łącznie przez 48 godzin.

Maseczka ochronna Inventi Mask jest z unikalną powłoką – samooczyszczająca powłoka neutralizuje bakterie (powłoka nano technology) dzięki działaniu odkażającym, mamy pewność że do naszego organizmu nie przenikną różnego rodzaju drobnoustroje, wirusy i bakterie. Substancja aktywna została użyta przez producenta w maseczkach i nie powinny jej nosić kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także u osób po terapii radioaktywnym izotopem jodu, opryszczkowe zapalenie skóry duhringa, objawowe choroby tarczycy, zaburzenia czynności nerek.

Na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych lub w przypadku zamoczenia maski powstałe zabrudzenia w postaci żółtego nalotu należy usunąć dostępnym środkiem myjącym. Maseczka medyczna z samooczyszczającą powłoką wirusobójczą po otwarcia saszetki pojawi się charakterystyczny zapach wynika z obecności jodu. Powłoka nano technology ma wpływ na efektywność filtracji a także maseczka ochronna Inventi Mask jest wielorazowa, ponieważ możemy ją wielokrotnie zdejmować i zakładać. Maseczki Inventi Mask zostały wyprodukowane zgodnie z europejską normą dla antywirusowych wyrobów tekstylnych.