Maseczki ochronne od samego początku pandemii budziły wiele kontrowersji. Mimo iż sam rząd nie był pewny skuteczności ich stosowania kiedy wybuchła pandemia, z czasem okazało się, że to skuteczny i zarazem jeden z nielicznych sposobów zabezpieczenia się przed zakażeniem. W międzyczasie pojawiały się kolejne zmiany i zalecenia, zatem warto widzieć, jak prawidłowo nosić i dbać o maseczki, by chronić się przed koronawirusem.
Jak prawidłowo nosić maseczki ochronne?
Przed założeniem maseczki należy umyć dokładnie ręce lub je zdezynfekować. Aby ochrona była skuteczna, materiał musi przylegać ściśle do skóry i zasłaniać usta oraz nos. Trzeba jednocześnie pamiętać, żeby unikać dotykania maseczki podczas jej noszenia, a jeśli to się zdarzy, trzeba zdezynfekować dłonie. Jeśli materiał stał się wilgotny, trzeba produkt włożyć do szczelnego woreczka i przechowywać w ten sposób do momentu wyprania lub zdezynfekowania. Niezwykle istotne jest również odpowiednie ściąganie maseczki z ust i nosa. Nie wolno bowiem dotykać części, która dotyka twarzy, a ściągnąć ja za pomocą sznurków. Na koniec należy zdezynfekować dłonie.
Należy również zaznaczyć, że z maseczki może korzystać tylko jedna osoba i zawsze warto mieć zapasowy produkt pod ręką.

Jak dbać o maseczki ochronne?
Podczas wprowadzanych zmian pojawiły się kontrowersje, czy maseczki wielorazowego użytku wykonane z materiału są skuteczne. Ostatecznie rząd dopuścił je do użytku, zatem można stosować produkty jednorazowe i wielorazowe, o które jednak należy odpowiednio dbać, by były bezpieczne. W przypadku maseczek jednorazowych sprawa jest prosta. Zgodnie z ich nazewnictwem, należy je wyrzucić zaraz po zużyciu. Jak zatem dbać o maseczki wielorazowe?
- Prać w temp. minimum 60 stopni przez 45 minut zaraz po powrocie do domu.
- Nie prać maseczek razem z innymi rzeczami.
- Wyprasować maseczkę zaraz po wyschnięciu w możliwie jak największej dopuszczalnej temperaturze.
- Do prania można użyć tradycyjnych środków, które wykorzystywane są na co dzień.
Może dezynfekcja?
Maski wielorazowe można również dezynfekować. Wystarczy spryskać powierzchnię materiału preparatem antybakteryjnym na bazie alkoholu i pozostawić produkt do wyschnięcia.

Wielorazowa, ale do czasu…
Mimo iż maseczka może być używana wielokrotnie, z czasem traci swoje właściwości ochronne. Jeśli szybko wilgotnieje to sygnał, że czas na zmianę. Jeśli pojawiły się przetarcia, materiał rozerwał się, zniszczył i jest wyraźnie uszkodzony, trzeba zmienić maseczkę na nową. Skuteczną alternatywą dla maseczek wielorazowych są maseczki Inventi Mask, z powłoką wirusobójczą chronią przed wirusami nawet do 48h.
Z filtrem czy bez?
Obie maski są obecnie dozwolone i chronią przed covid. Produkty bez filtra to najczęściej materiał o gęstym splocie, głównie bawełna. Maski z filtrem to profesjonalne produkty, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Są wytrzymałe, ułatwiają oddychanie i można je czyścić, prać i dezynfekować.
Maseczki ochronne mają nas chronić przed zakażeniem, jednak aby proces odbywał się prawidłowo, należy nie tylko odpowiednio nosić produkty, ale również o nie dbać.