PL |

Maseczka z filtrem antywirusowym – sposób działania i zastosowanie

Maseczka ochronna jest bardzo praktyczną rzeczą. Wbrew pozorom nie przydaje się jedynie pracownikom ochrony zdrowia. Znajduje zastosowanie także w wielu innych sytuacjach. W jaki sposób działa? Przed czym i w jakim stopniu chroni? Kiedy warto ją nosić?

Skuteczna ochrona układu oddechowego, czyli do czego służy maseczka medyczna z filtrem antywirusowym i unikalną powłoką nanotechnology

Głównym zadaniem maseczek z filtrem antywirusowym jest zmniejszenie ilości przedostających się do dróg oddechowych bakterii, wirusów i innych szkodliwych substancji. Co istotne, tego typu maski ograniczają także rozprzestrzenianie się wirusów ze strony użytkownika. Działanie jest więc obustronne. Skuteczność masek jest potwierdzona badaniami, a na stopień ochrony wpływa rodzaj i jakość wybranej maseczki. Maseczka medyczna Inventi Mask z unikalną powłoką nanotechnology o działaniu odkażającym zabija wirusy i bakterie, czemu dowodzą badania naukowe. Specjalne właściwości doskonale chronią nas przed drobnoustrojami, bakteriami i wirusami i w większości przypadków zmniejsza zachorowania. Używana maseczka medyczna daje nam bezpieczeństwo skuteczności.

Specjalna powłoka nano technology ze środkiem dezynfekującym daje nam maksimum ochrony przed drobnoustrojami wirusami i bakteriami. Maseczkę możesz wielokrotnie ściągać i zakładać bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Producent zapewnia, że zatrzymuje zarazki i zabija wirusy, które są w powietrzu.

Jakie rodzaje masek antywirusowych są dostępne w sklepach?

Wielość wyboru różnego rodzaju maseczek może przytłoczyć. Da się jednak bez problemu wybrać skuteczną ochronę dla siebie. Maseczki antywirusowe wielokrotnego użytku typu ffp3 to jeden z pewniejszych wyborów. Są dokładnie przebadane pod kątem ochrony i musza spełniać dokładnie określone wymogi. Przez to charakteryzują się zatrzymywaniem 99% zanieczyszczeń, wirusów i bakterii. Nazywa się je maseczkami profesjonalnymi, bowiem stosuje się je głównie w środowisku medycznym, w miejscach pracy, które są skażone szkodliwymi substancjami lub pomieszczeniach o dużym stopniu zapylenia.

Dla mniej wymagających czynności efektywne okazują się też maseczki z filtrem węglowym, który należy regularnie wymieniać. To właśnie ten rodzaj masek jest jednym z bardziej popularnych. Często można zobaczyć je w codziennych sytuacjach – np. u osób przebywających w sklepie lub na ulicy.

Jak wygląda maseczka z filtrem? Z czego się składa i jak działa?

Odpowiednio dobrana maseczka powinna przylegać do twarzy, by zapobiec przedostawaniu się szkodliwych substancji z otoczenia do układu oddechowego. Oddychanie powinno odbywać się wyłącznie przez filtr, a więc szczelność maski jest tutaj szczególnie ważna. Głównym elementem każdej maseczki tego typu jest filtr, jednak za dopasowanie jej do twarzy użytkownika odpowiadają inne elementy. Wymienić tutaj można m.in.:

– zaciski lub klamry nosowe, które pozwalają regulować umiejscowienie maski,
– regulowane otwory wentylacyjne, które umożliwiają właściwą wymianę powietrza,
– taśmy nagłowia z mocowaniami.

Odpowiednio dobrana maseczka kieruje powietrze do płuc jedynie poprzez filtr, skutecznie odprowadza wilgoć i zapewnia ochronę przez wiele godzin ciągłego noszenia. Stosowanie się do zaleceń pozwala niemal w zupełności ograniczyć kontakt z niepożądanymi substancjami. Konieczne jest wymienianie filtra oraz utrzymywanie higieny (m.in. zakładanie maseczki czystymi dłońmi i dezynfekowanie jej po każdym użyciu).

Dla kogo są zalecane maseczki z filtrem antywirusowym?

Maseczka z filtrem antywirusowym wielokrotnego użytku przydaje się w wielu – nawet codziennych –sytuacjach. Szczególnie zaleca się noszenie jej pracownikom medycznym, osobom, które mieszkają lub pracują w miejscu o zwiększonym zanieczyszczeniu powietrza, seniorom oraz osobom z obniżoną odpornością. Korzyści mogą odczuć także osoby, które pragną uchronić się przed infekcjami (np. w okresie zwiększonych zachorowań lub podczas wyjazdu zagranicznego). W takich przypadkach powinna wystarczyć standardowa maseczka z filtrem HEPA. Tzw. profesjonalne maski z oznaczeniem ffp3 są przeznaczone dla osób przebywających na sali operacyjnej (lekarz, asystent, pielęgniarka) oraz pracowników, którzy mają kontakt z substancjami toksycznymi. Przydają się również w przypadku znacznego skażenia powietrza.