Koronawirus – jak przywrócić węch i smak po przebytej chorobie?

Okazuje się, że bardzo często po przechorowaniu COVID-19 można utracić dwa zmysły, to znaczy węch i smak. Dlatego też obecnie bardzo ważne jest, by wiedzieć jak je odzyskać, to znaczy na nowo “wytrenować” po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2.

Długotrwałe następstwa przebycia koronawirusa

Tak jak inne infekcje wirusowe, tak i COVID-19 może wywołać symptomy i powikłania, które u danej osoby mogą utrzymywać się przez dłuższy czas po wyzdrowieniu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje związek między ciężkością przebiegu COVID-19, a częstością, rodzajem i czasem trwania niepożądanych objawów. Prowadzone badania przedstawiają, że long COVID (długi COVID), pojawia się nie tylko u pacjentów po ostrej infekcji, ale także u osób, którzy przebyli chorobę stosunkowo łagodnie. Jak rozpoznać, że COVID-19 zostawił w ciele ślady? Long COVID nie ma do tej pory oficjalnej definicji, ale można go rozpoznać kiedy ozdrowieniec skarży się na przewlekłe:

 • zmęczenie,
 • bezsenność,
 • duszności, wzmożoną ilość oddechów po aktywności fizycznej,
 • suche pokasływanie,
 • kołatania serca,
 • kłopoty z koncentracją,
 • drażliwość,
 • bóle głowy, bóle stawów,
 • “mgłę umysłową” i problemy z doborem słów,
 • wypadanie włosów,
 • zaburzenia smaku i węchu.
  Są to dolegliwości związane z infekcją SARS-CoV-2, utrzymujące się dłużej niż cztery tygodnie od wystąpienia pierwszych objawów.

Long COVID-19 – dlaczego się pojawia?

Utrata smaku albo węchu (lub obu tych zmysłów) to jedne z łagodniejszych objawów COVID-19, które pojawiają się u zdecydowanej większości osób zakażonych koronawirusem. Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka dni, tygodni albo nawet miesięcy. U niektórych zaburzenia te mogą okazać się niestety trwałe, inni jednak będą w stanie odzyskać pełnię smaku oraz powonienia. Dlaczego takie problemy się pojawiają? Za odczuwanie smaku i węchu odpowiadają receptory chemiczne (znajdujące się odpowiednio w ustach i nosie). Receptory te reagują na cząsteczki w swoim środowisku i przesyłają informacje do mózgu przez złożoną sieć neuronową.

Mechanizm zaburzeń dotyczących węchu i smaku jest w związku z tym najprawdopodobniej związany z infekcją układu nerwowego (a przynajmniej jego części obwodowej). Koronawirus SARS-CoV-2 infekuje najpierw komórki podporowe, które są częścią nabłonka węchowego. Trzeba tutaj zaznaczyć, że przyczyny długiego utrzymywania się objawów zakażenia, stawiane są na razie jako hipotezy. Obecnie wymienia się najczęściej dwie. Pierwszą jest uszkodzenie nerwów przez SARS-CoV-2. Drugą przyczyną może być natomiast przewlekła reakcja zapalna, nie ustępująca po aktywnym procesie infekcji (dlatego też nie ustępują objawy).

Co warto wiedzieć o utracie węchu i smaku po koronawirusie?

Nawet 20% osób chorych na COVID-19 (jedna na pięć) ma później objawy “long COVID” (długi COVID). Oznacza to, że ich objawy utrzymują się zdecydowanie dłużej niż sama infekcja albo pojawiają się one z powrotem nawet po dłuższym czasie od zakończenia aktywnej infekcji. Long COVID charakteryzuje przede wszystkim przewlekła utrata zmysłów: węchu i smaku (co jest jednym z objawów COVID-19). Z takim stanem rzeczy można aktywnie walczyć. W “rehabilitacji” pomóc może domowa, nieskomplikowana terapia, która wykorzystuje neuroplastyczność mózgu.

Zanik omawianych tu zmysłów pojawia się u chorych nagle. Niekiedy są one zaledwie przytłumione, co oznacza że chory czuje zapach i smak, ale wybiórczo lub znacznie słabiej niż normalnie. Niekiedy są też one fałszywe (wszystko wydaje się mieć jeden, nieprzyjemny zapach, np. benzyny, co powoduje niechęć do jedzenia). Przy utracie zmysłów węchu i smaku większość osób nie ma jednocześnie problemów z oddychaniem: nie dotyczy ich katar czy tzw. “zatkany nos”. Jednak w najbardziej skrajnych przypadkach, osoby cierpiące na zanik węchu i smaku nie są np. w stanie odróżnić potrawy słonej od słodkiej. Nie czują tez zapachów, nawet tych najbardziej intensywnych jak perfumy lub dym z papierosa.

Jak wygląda leczenie long COVID-19?

Na początku walki z koronawirusem, w celu leczenia przewlekłej utraty węchu i smaku, sugerowano przepisywanie glikokortykosteroidów. Taka terapia miała jednak niską skuteczność, a zarazem dużą liczbę działań niepożądanych. Dlatego teraz nie jest już zalecana. Warto wiedzieć, że obecnie prowadzone są badania dotyczące tego, czy szczepienia przeciw COVID-19 mogą leczyć objawy long COVID (w tym utraty zmysłów smaku oraz węchu). Wiele osób już zaszczepionych deklaruje, że zanotowały one znaczną poprawę w zakresie przewlekłych objawów long COVID-19. Oczywiście wszystkie te badania prowadzone są w miarę rozwoju pandemii. Potrzeba ich o wiele więcej, by jak najlepiej pomagać pacjentom, którzy utracili węch i smak w skutek zakażenia SARS-CoV-2.

Specjaliści wszystkim osobom borykającym się z problemem zaniku tych dwóch ważnych zmysłów, zalecają prostą terapię domową. Trening węchu polega na tym, by dwa razy dziennie (przez kilka miesięcy albo aż do czasu odzyskania zmysłów), wąchać znane danej osobie substancje o różnym, ale zawsze silnym zapachu. Będą to na przykład: czosnek, mięta, kawa, goździki, wanilia, eukaliptus czy pomarańcze. Wielokrotne, krótkotrwałe pobudzanie węchu będzie stymulować specjalne komórki nerwowe i pomagać mózgowi „przeorganizować się” – korzystając z jego neuroplastyczności. Zapachy używane do tego rodzaju terapii trzeba zmieniać co około 12 tygodni. Jeśli chodzi o problemy ze smakiem, to występują one rzadziej niż te z węchem.

Większość pacjentów w trakcie regeneracji po COVID-19 odzyskuje smak w ciągu sześciu tygodni. Przy pozbywaniu się kłopotów ze zmysłem smaku, zalecane jest spożywanie dań bogatych w przyprawy i bardzo wyrazistych dla podniebienia. W związku z tym, że osłabienie smaku może być związane z niedoborem witamin A i B2 oraz cynku, to do swojej diety trzeba włączyć pokarmy, które są w nie bogate (kasze, pomidory, marchewkę, truskawki, itd.) Kiedy jednak utrata węchu albo smaku okaże się długotrwała, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h