PL |

Jakich wariantów koronawirusa należy się szczególnie obawiać?

Koronawirus mutuje, o czym wszyscy już doskonale wiedzą. Pojawiło się wiele nowych wariantów, mniej lub bardziej groźnych. Niektóre z nich nie stanowią żadnego zagrożenia, inne wręcz przeciwnie. Niezbędna jest wobec tego właściwa ochrona antybakteryjna. Nie należy zapominać także o założeniu maseczki, szczególnie podczas przebywania wśród wielu obcych osób. Zachowanie dystansu społecznego nadal obowiązuje, chociaż wiele osób o tym zapomina. Niestosowanie się do zasad sprawia, że nadal odnotowywanych jest wiele nowych przypadków zakażeń. Koronawirus pozostaje obecny i to pod wieloma postaciami, dlatego trzeba zachować czujność i ostrożność.

Jakie warianty koronawirusa wzbudzają największe obawy?

Za szczególnie niebezpieczne drobnoustroje uznaje się warianty koronawirusa, które szybko się przenoszą, wnikają do tkanek i je uszkadzać. Niestety niektóre mutacje są szczególnie groźne dla organizmu, stanowią one zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Mogą powodować wystąpienie poważnych powikłań. Brytyjski wariant alfa przez długi czas był uznawany za najgroźniejszy. W roku 2021 ogłoszono go najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa. To właśnie on przyczynił się do wywołania trzeciej fali pandemii. Zakażenia koronawirusem alfa objawia się przede wszystkim kaszlem, wysoką gorączką, bólami mięśniowymi przy przewlekłym zmęczeniem i bólem gardła. U niektórych osób dochodzi także do przejściowej utraty węchu i smaku.

Za groźną mutację uznaje się warianty beta, który został wykryty w RPA. W jego przypadku trzeba liczyć się z większą transmisyjnością, cięższym przebiegiem niż w przy podstawowym koronawirusie. Brazylijski wariant gamma także został uznany za niezwykle groźny. Jest odporniejszy na działanie dostępnych na rynku w szczepionek, zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zdarzenia i szybko się rozprzestrzenia. Na liście groźnych mutacji znajduje się wariant indyjski delta. U osób zakażonych pojawiają się bóle głowy, najczęściej pacjent zmaga się także z wysoką temperaturą i katarem. W przypadku wariantu delta nie odnotowuje się utraty węchu ani smaku. Trzeba jednak liczyć się z szeregiem innych symptomów, Występują one wraz z rozwojem zakażenia, dotyczą zwykle nudności, bólu brzucha. Utraty łaknienia, bólu mięśni i stawów.

Czy znasz groźne warianty koronawirusa?

Bardzo głośno było o nowym wariancie w postaci omikronu. Pojawił się on pod koniec 2021 roku. Bardzo szybko doszło do powstania wielu mutacji. W jego przypadku można mówić o większej odporności na szczepionki i zwiększonej transmisyjności. Przebieg zakażenia jest jednak łagodniejszy w porównaniu z wariantem delta. Omikron przyczynił się do ogromnej liczby zakażeń. Objawy infekcji koronawirusem można łatwo pomylić z przeziębieniem. Występują symptomy w postaci kataru, zmęczenia, kichania, gardła i głowy. U wielu osób pojawiają się także wysypki skórne, nocne poty, wymioty.

Wariant tanzański uznaje się za najbardziej zmutowany spośród wszystkich dotychczasowych. Wymienia się także wariant filipiński, łatwo się rozprzestrzenia i jest bardzo zakaźny. Trzeba pamiętać o tym, że koronawirus ma w swojej naturze mutowanie, wobec tego co jakiś czas pojawiają się nowe warianty. Dobrą wiadomością będzie to, że większość z nich ginie samoczynnie, ale niestety nie brakuje też wariantów będących w stanie zdominować środowisko. Jako że nie ma na chwilę obecną żadnego skutecznego leku na Covid-19, to pozostaje poleganie na dostępnych szczepionkach i stosowanie się do obowiązujących obostrzeń.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h