PL |
video rozmowa z osobą ubraną w maseczkę

Jak będzie wyglądać praca w 2021 roku?

Rynek pracy w 2021 roku stanie się bardziej niestabilny, niż było to w latach poprzednich – grzmią eksperci, przewidujący falę zwolnień w branżach dotkniętych pandemią. Czy przyszłość rzeczywiście rysuje się w czarnych barwach? W niniejszym artykule spróbujemy pochylić się nad tą tematyką. Przedstawiamy prognozę dotyczącą rynku pracy w 2021 roku.

Czy czeka nas lawina bezrobocia?

Hipotezy wypracowane w 2020 roku wskazywały na rychłe załamanie się systemu gospodarczego, a co za tym idzie, falę zwolnień pracowniczych. O ile tego typu przypadki były szczególnie widoczne m.in. w branży hotelarskiej, skala bezrobocia nie osiągnęła niebotycznych wartości i utrzymała się na stabilnym poziomie. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego bije jednak na alarm: w 2020 roku pracę straciło ponad 100 tysięcy pracowników, a jeśli sytuacja się podtrzyma, posadę utraci kolejne kilkanaście tysięcy. Te niepokojące prognozy dotyczą także branży odzieżowej, gastronomicznej i fitness. Duża część przedsiębiorstw ograniczyła swoje wydatki i inwestycje, przyjmując nieco bardziej oszczędny model funkcjonowania. Można zatem przyjąć, że również i w najbliższym czasie te tendencje się utrzymają. Dużo zależy od tego, jak będzie kształtowała się liczba zakażeń. Ta w pierwszych miesiącach 2021 roku nie była przesadnie optymistyczna, co może oznaczać jeszcze większe kłopoty z płynnością finansową wielu przedsiębiorstw.

Środki ochrony osobistej i e-praca

Tam, gdzie możliwa jest praca stacjonarna maseczki ochronne będą obowiązkiem. W pozostałych branżach będzie miała miejsce intensyfikacja pracy zdalnej. Oznacza to, iż skala pracy wykonywanej na odległość przyjmie największą skalę w historii. Co prawda w przypadku pracy online maski ochronne nie są przydatne, to ich noszenie w przestrzeni publicznej będzie nadal obowiązkowe. Nawet, jeśli pandemia nieco spuści z tonu, najprawdopodobniej maseczki pozostaną z nami przez najbliższe lata. Pracodawca ma obowiązek ochraniać zdrowie i życie pracowników zgodnie z brzmieniem art. 207 kodeksu pracy. Musi zatem dokonywać rekonesansu i analizy sytuacji epidemicznej w najbliższym regionie. Większość pracodawców będzie zatem preferowało i wykorzystywało różne środki ochrony osobistej (w tym maski) w zakładach pracy. Niweluje to ryzyko i sprawia, że pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w bardziej bezpiecznych warunkach.

Pracy, Zdalnego, Urząd, Biuro Domowe, Komputer, Pokój

Jak będzie kształtować się rynek pracy w 2021?

W 2020 roku przez pandemię niemal dwa miliony osób nie mogło wykonywać swojej pracy, bądź wykonywało ją w krótszym wymiarze czasowym. Dr. hab. Adam Mrozowicki, pracownik Instytutu Socjologii UWr, wskazuje na znaczącą rolę zapomóg rządowych, które dały nadzieję przedsiębiorcom na szybkie zakończenie kryzysu. Stanowiły one jednak tylko tymczasową pomoc, wobec czego pracodawcy w 2021 roku będą chętniej decydowali się na cięcia kosztów, a co za tym idzie – zwolnienia pracowników. Co więcej, pomoc nie objęła wszystkich podmiotów. Przyszłość nie rysuje się zatem najlepiej, chyba że przyjdzie wyczekiwany koniec pandemii.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h