PL |

Długotrwałe powikłania w mózgu po zakażeniu koronawirusem

Covid-19 nadal jest, nigdzie nie zniknął, dlatego skuteczna ochrona antywirusowa to podstawa. Warto zadbać przede wszystkim o sprawny układ immunologiczny, aby organizm mógł szybko poradzić sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Nie wystarczy oczywiście zakładanie maseczki (maska jednorazowa, maska ffp2), trzeba też pamiętać o szeregu innych czynności zmniejszających ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się patogenów. Nawet jeśli ktoś przejdzie zakażenie koronawirusem łagodnie, to niestety istnieje ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań, dotyczy to nawet młodych osób. Sars Cov-2 może powodować uszkodzenia w mózgu, przez co tak wiele osób zmaga się między innymi z mgłą umysłową.

Covid-19 ma negatywny wpływ na układ nerwowy

Nawet w przypadku osób, które szybko wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, miały łagodne objawy, mogą wystąpić długoterminowe powikłania. Naukowcy obecnie nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, u kogo może dojść do skutków ubocznych utrzymujących się przez wiele tygodni, czasem miesięcy. Spory odsetek osób po Covid zgłasza rozmaite zaburzenia neurologiczne. Za najczęściej występujące symptomy poznawcze uznaje się mgłę mózgową. Ozdrowieńcy uskarżają się na problemy z pamięcią, skupieniem się, komunikacją. Odczuwają również zdezorientowanie. Naukowcy twierdzą, że wynika to z tego, że koronawirus ma negatywny wpływ na mózg, może niszczyć komórki. Nic więc dziwnego, że występuje szereg długotrwałych powikłań.

Stwierdzenie, że Covid niszczy mózg, nie jest tylko przypuszczeniem. Odkrycia naukowców potwierdzają sekcje zwłok przeprowadzone na zmarłych z powodu Sars Cov 2. Zrobiono badania również na małpach zainfekowanych koronawirusem. Po śmierci zwierząt przeprowadzono sekcje ich mózgów. Wyniki były jednoznaczne, doszło do zapalenia nerwów, zwiększonej ilości martwych komórek, symptomów wskazujących na niedotlenienie mózgu i mikrokrwotoków. Złą wiadomością jest to, że tego typu objawy dotyczyły nawet osobników, u których przebieg schorzenia był łagodny. Często zgłaszana mgła mózgowa przez pacjentów, którzy przeszli Covid, została uzasadniona wzmożoną śmiercią komórek neuronalnych. Jest obecnie już wiele dowodów na to, że koronawirus może powodować uszkodzenia w mózgu.

Mózg w niebezpieczeństwie przez koronawirusa

Objaw w postaci mgły mózgowej nie wzbudza większego niepokoju. Trzeba jednak nazywać rzeczy po imieniu. Covid-19 powoduje urazy mózgu, więc jeśli ktoś pragnie powrócić do zdrowia, powinien pomyśleć o rehabilitacji poznawczej. Można liczyć na wyraźną poprawę, zredukowanie zaburzeń neurologicznych. Naukowcy skupiają się obecnie na tym, aby opracować szereg skutecznych sposobów mających na celu usprawnienie funkcji poznawczych. Warto też od razu zaznaczyć, że nie ma jednoznacznych doniesień, co dokładnie powoduje uszkodzenia w mózgu. Wiele osób uważa, że jest to wynikiem koronawirusa, inni przypisują patologiczne zmiany reakcji układu odpornościowego na patogen.

Konieczne staje się wobec tego przeprowadzenie serii badań, aby poznać prawdziwe źródło problemu. W tym celu monitorowane są markery dotyczące uszkodzeń mózgu. W przypadku osób zdrowych najczęściej wirus nie ma szansy na przekroczenie bariery krew-mózg. Niestety Zdarzają się wyjątki, patogen znajduje nerwy obwodowe lub czaszkowe, które łączą je z mózgiem. Oczywiście są to cały czas tylko rozważania, przypuszczenia naukowców, które wymagają potwierdzenia. Kluczowe staje się znalezienie sposobu wnikania koronawirusa do mózgu, aby móc temu skutecznie przeciwdziałać. Naukowcy cały czas starają się opracować lek, który zadziała na Sars Cov 2.

Ochrona przed Covid – Maseczki

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i ochronić się przed drobnoustrojami, wirusami, bakteriami należy pamiętać aby nosić maseczki ochronne, które posiadają specjalny filtr i zapewniają komfort noszenia i swobodne oddychanie. Maska chroni (maska ffp2) nasze drogi oddechowe przed pyłem zawieszonym i tym bardziej przed wirusami, bakteriami i drobnoustrojami. Na rynku na całym świecie oprócz maseczek ochronnych, maseczki chirurgiczne i maseczki ffp2 dostępne są również półmaski filtrujące, które zasłaniają na twarzy usta i nos. Nie dają jednak one aż tak dobrej ochrony jak wcześniej wymienione maseczki ffp2 czy maseczki chirurgiczne.

Maseczka (maski ffp2) powinna zapewniać swobodne oddychanie wtedy mamy pewność że zmniejsza ryzyko zachorowania i nasze drogi oddechowe są bezpieczne. Wygodne maseczki to podstawa by je nosić. Maseczka, która utrudnia oddychania nie będzie chętnie noszona.

Covid i obowiązek noszenia maski spowodował rozwinięcie się wielu firm produkujących maseczki ochronne. W sklepach, sklepach internetowych, drogeriach, aptekach mamy szeroki wybór maseczek: maska ochronna, maski chirurgiczne, maska ffp2.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h