Maseczki medyczne wykorzystywane są do zasłaniania ust i nosa w czasie pandemii. Większość maseczek dostępnych na rynku są wyrobami jednorazowymi, dlatego też po ich użyciu należy wyrzucić je do kosza. Odkażanie i ponowne użycie dozwolone jest wyłącznie w sytuacji niedoboru podstawowych środków ochrony osobistej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, dlaczego nie należy używać tej samej maseczki chirurgicznej.
Zmiana naturalnego kształtu maseczki
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że maseczki chirurgiczne spełniać będą swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy zachowają swój oryginalny kształt. Niestety wielokrotne stosowanie tej samej maseczki jak łatwo się domyślić całkowicie zmienia jej kształt, dlatego też skuteczność ochrony drastycznie maleje. Trójwarstwowe maski chirurgiczne zbudowane są najczęściej z wewnętrznego materiału chłonnego i zewnętrznego materiału niechłonnego. Środek maseczki odpowiada z kolei za filtrowanie. Według najnowszych danych oryginalne maski medyczne są w stanie filtrować nawet 65% wdychanego powietrza. Niestety przy używanych maseczkach skuteczność filtrowania spada do 25%. Producenci maseczek cały czas dążą do tego, aby ich produkty na dłużej zachowały swój pierwotny kształt, dzięki czemu znacząco zwiększy się poziom ochrony.
Czym tak naprawdę są maseczki chirurgiczne?
Maseczki chirurgiczne to najpopularniejsze maseczki ochronne jednorazowego użytku. Mowa tutaj oczywiście o maseczkach medycznych, które nie mają właściwości filtrujących. Maseczki tego typu stwarzają jedynie barierę mechaniczną skutecznie chroniącą przed wieloma potencjalnymi zagrożeniami. Tradycyjne maseczki medyczne chronią drogi oddechowe przed cząsteczkami powyżej 100 mikrometrów. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że większość wirusów i bakterii jest znacznie mniejsza. Chirurgiczne maseczki stanowią doskonałą barierę dla cząsteczek aerozoli, czyli niewielkich kropelek, w których gromadzą się bakterie.
Jaki jest stopień filtracji?
Stopień filtracji opisanych powyżej maseczek antybakteryjnych określa stosowna norma europejska EN 14683. W dużej mierze to właśnie na jej podstawie można wyróżnić maseczki typu I, które zapewniają filtrację na poziomie ≥ 95% i maseczki typu II, które z kolei zapewniają filtrację na poziomie ≥ 98%. Przez lekarzy wykorzystywane są maseczki typu II. Najbardziej odporne na przesiąkanie są maseczki IIR, które mogą być także noszone przez osoby chore. Głównym zadaniem opisywanych masek jest zapobiegnięcie rozpowszechnianiu się wirusa drogą kropelkową.
Półmaski filtrujące – co trzeba wiedzieć?
Półmaski filtrujące idealnie przylegają do twarzy, dzięki czemu można liczyć na dużą szczelność. Filtrujące maseczki antybakteryjne jednorazowe (FFP1, FFP2 i FFP3) zapewniają znacznie większy poziom ochrony przed różnego typu zanieczyszczeniami z zewnątrz. Mowa tutaj oczywiście o popularnych maskach antysmogowych z normą PN-EN 149, które są w stanie odfiltrować aż 99% zanieczyszczeń. Maski doskonale radzą sobie nie tylko z pyłami płynnymi, ale również pyłami stałymi. Maski FFP1 zapewniają skuteczność filtracji na poziomie 80%. Lepszymi parametrami mogą pochwalić się maski FFP2 (94%). Skuteczność ochrony w dużym stopniu zależy od idealnego przylegania maski do twarzy. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, aby uważać na używane maski, których kształt może pozostawiać wiele do życzenia. Największy poziom ochrony zapewniają maseczki antybakteryjne FFP3, w których to poziom nieszczelności wynosi nawet do 5%.
Od czego zależy efekt filtrowania maseczki?
Efekt filtrowania maseczek antybakteryjnych zależy w dużej mierze od wzrostu jej wilgotności. Jeżeli maseczka jest całkowicie przemoczona, to należy ją jak najszybciej zastąpić suchą wersją. Przy dużej wilgotności znacząco zwiększa się ryzyko powstania tzw. mostu infekcyjnego. Maseczki antybakteryjne zwiększają swoją wilgotność zwłaszcza podczas kaszlu i kichania.
Dezynfekcja i czyszczenie maseczki
Noszenie nawet używanej maseczki jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż nie noszenie żadnej maseczki. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby systematycznie czyścić i dezynfekować maseczki medyczne. Jeżeli chodzi o bawełniane maseczki, to najskuteczniejszą metodą czyszczenia jest pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza przez około 45 minut. Maseczki dezynfekuje się specjalnymi środkami antybakteryjnymi o wysokiej zawartości alkoholu. Jeżeli chodzi o dezynfekcję maseczek antybakteryjnych z filtrem FFP1, FFP2 i FFP3, to wystarczy odłożyć je na bezpieczne miejsce na 72 godziny. Koronowirus jest w stanie utrzymać się na maseczce medycznej nie dłużej nić 3 dni.
Jak długo w rzeczywistości można nosić maseczki medyczne?
Opisane powyżej maski FFP2 co prawda są wielokrotnego użytku, ale nie oznacza to wcale, że można nosić je w nieskończoność. Jednorazowe maski zaleca się zmieniać co 8 godzin (1 zmiana robocza). Jeżeli chodzi o maski wielokrotnego użycia, to należy je zmieniać co 48 godzin. Maski FFP2 można nosić tylko przez kilka godzin. Maski FFP3 można z kolei nosić przez kilkanaście godzin. Maseczki spełniać będą swoje zadania tylko wtedy, gdy będą prawidłowo użytkowane.