PL |

Dlaczego maska ffp antywirusowa jest tak ważna?

Na rynku mamy, od co najmniej dwóch dekad, duży wybór masek dla zwykłych użytkowników. Producenci zauważyli bowiem, iż należy odpowiedzieć na popyt jaki się pojawił, gdy rowerzyści, biegacze, ale i codzienni przechodnie czy bywalcy centrów handlowych, zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie na maski antysmogowe, a nawet takie produkty jak maska ffp antywirusowa. Nie tylko tragiczny w skutkach dla całej populacji rok ubiegły, ale też zwiększająca się świadomość ludzi w związku z wirusami chorobotwórczymi oraz wszelkimi zanieczyszczeniami w krajach wysoko rozwiniętych, zapoczątkowała trend używania masek antywirusowych.

Maska neoprenowa to nie maska ffp antywirusowa! (maska fpp antywirusowa)

Niektórzy użytkownicy, także i ci aktywnie uprawiający sport (np. wielkomiejskie bieganie lub outdoor) już od dłuższego czasu przyzwyczajeni są do użytkowania masek przeciwpyłowych wykonanych najczęściej ze stosunkowo komfortowego dla ciała neoprenu. Jeśli są one wyposażone w odpowiednie otwory z mocowaniem na filtr antysmogowy, to rzeczywiście takowe maski mogą znakomicie spełniać swą rolę bariery ochronnej, która izoluje drogi oddechowe biegacza od dość zanieczyszczonego „miejskiego, morowego powietrza”.

Taka maska, najczęściej uzbrojona w wymienny i jednocześnie wielowarstwowy filtr z tzw. węglem aktywowanym, choć w dużym stopniu powstrzymuje sporą cześć metali ciężkich, drobinek pyłu, cząstki mikroplastiku, a nawet kurz i bakterie pleśniowe – nie jest to do końca maska ffp antywirusowa, w rozumieniu przyjętej certyfikacji.

Zarówno polski rząd, jak i instytucje unijne rekomendują tu odpowiednie klasy masek (FFP), które różnią się tzw. maksymalnym przeciekiem, czyli nieszczelnością powstałą przy przyleganiu maski do powierzchni skóry oraz przepuszczalnością aerozolu przez otwór oddechowy.

Od niskiej do wysokiej skuteczności – czyli, maska ffp antywirusowa w podstawowych odsłonach

Podstawową funkcją jaką spełnia maska FFP antywirusowa jest indywidualna ochrona naszych dróg oddechowych przed przedostawaniem się wirusów, unoszących się w aerozolu powietrznym. Co prawda, maski tego typu mogą według certyfikatów poszczególnych klas powstrzymywać także zanieczyszczenia chemiczne, mikrobiologiczne, a nawet powietrze z pyłem radioaktywnym. Nas jednakże interesuje tutaj przede wszystkim ich funkcja przeciwwirusowa. Przypomnijmy jeszcze tylko, iż ich nazwa specjalistyczna pochodzi od związku wyrazowego „filtering face piece”.

Maska ffp antywirusowa o klasie FFP1, to raczej maska przeciwpyłowa o stopniu skutecznej filtracji ≥ 1 μm, gdzie wydajność filtracji jest na poziomie ok. 80%. Z kolei, rekomendowana już do użytku w okresie pandemii koronawirusa maska ffp antywirusowa kolejnej klasy, czyli FFP2, to efektywność filtracji powietrza aż 94%. Mimo, iż określana jest jako maska średniej skuteczności, to FFP2 w pełni chroni już przed rozprzestrzenianiem wirusa przez noszącego oraz możliwością zaczerpnięcia niefiltrowanego, zawirusowanego powietrza. Maska FFP3 według Federalnej Agencji Leków ma chronić przed wirusami aż w 98-99%.

Rzecz jasna, należy pamiętać, iż maska ffp antywirusowa z dwóch podgrup o najwyższych parametrach, czyli FFP2 i FFP3, będą mogły wykazać się najwyższą skutecznością tylko przy należytym ich użytkowaniu. Pomijając, całkowicie bezcelowe zsuwanie maski lub jej unoszenie nad powierzchnią ciała, maska ffp antywirusowa musi przylegać do skóry twarzy całkowicie, gumki muszą być napięte, a metalowy pasek zaciskowy (jeśli dany model, takowy posiada) powinien znaleźć się w górnej części nosa. Odpowiednio zagięty powinien zapobiec wydychaniu powietrza poprzez szczeliny między maską a policzkami.