PL |
Komórki, makrofagów

Czym jest jodopowidon?

W dobie pandemii koronawirusa jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącymi maseczek z każdej strony. Łatwo jest się w tym wszystkim pogubić i wątpić w wyjątkowe działanie masek, skoro wszystkie wyglądają tak samo. Maseczki Inventi, owszem wyglądają jak zwykłe maseczki medyczne, a jednak jest w nich coś więcej. W pierwszej warstwie znajduje się substancja czynna jodopowidon, która dzięki powłoce NanoTechnology ma właściwości odkażające i dezynfekujące. To właśnie jodopowidon sprawia, że maseczka Inventi jest skuteczna. Czym jest ta substancja? W Wikipedii definicja mówi, że to kompleks jodu z poliwinylopirolidonem (PVP), który jest rozpuszczalny w wodzie. Z tym, że teraz rodzi się pytanie czym dokładnie jest Jod a czym PVP? I dlaczego te dwie substancje znajdują się w maseczce Inventi? I dlaczego są skuteczne.

Jod nie tylko nad morzem

Trzęsacz, Polska, Morze, Kościół, Ruiny

Jod w Polsce głównie kojarzy się z wycieczkami nad morze. Jakiekolwiek problemy zdrowotne wynikające z niedoboru Jodu takie jak złe samopoczucie, brak koncentracji lub nieprawidłowa praca tarczycy, ma rozwiązać spacer wzdłuż linii brzegowej morza. I taka jest poniekąd prawda, ponieważ duże pokłady Jodu znajdują się właśnie w rybach oraz w wodzie morskiej. Jod uwalnia się z morza do powietrza opadając na trawę lub plażę, a jego największe stężenie znajduje się do 300 m od brzegu. Dlatego z wyjazdów nad morze zwłaszcza w jesieni, zimie i tych wiosennych wracamy wyjątkowo wypoczęci. Jest to właśnie zasługa jodu. Jednak to rozcieńczony roztwór jodu w postaci jodyny ma właściwości dezynfekujące i odkażające. To ona niszczy grzyby, bakterie i wirusy. Dlatego jodynę stosuje się do dezynfekcji otarć, ran skóry i błon śluzowych. Można ją skojarzyć z tym, że zostawia brązowo pomarańczową plamę na skórze po odkażeniu, którą można z łatwością zmyć.

Warto tutaj zaznaczyć, że to jodyna brudzi, a nie jod czy jodopowidon.

Kolejnym elementem substancji czynnej w maseczce Inventi jest Poliwinylopirolidon, który jest tutaj łącznikiem. Ze względu na swoją nietoksyczność i właściwości łącznika bardzo często wykorzystywany jest do formułowania tabletek, kapsułek, zastrzyków oraz do środków dezynfekujących. Swoje zastosowanie ma również jako środek błonotwórczy, co sprawia, że idealnie nadaje się do zadań specjalnych.

Wykorzystując cechy odkażające jodu oraz łatwość w łączeniu poliwinylopirolidonu, powstaje jodopowidon. To właśnie nim nasączona jest pierwsza warstwa w maseczce Inventi. To dzięki niej wszelkie bakterie, wirusy i grzyby zostają zwalczane przy kontakcie już z pierwszą warstwą. Jodopowidon nie barwi skóry oraz jej nie podrażnia, co sprawia, że idealnie nadaje się na warstwę ochronną twarzy przed wirusami w postaci maseczki. Maseczki po otwarciu mają udowodnioną skuteczność działania przez 48 h, dlatego ważne jest, aby po tym czasie wymienić maseczkę na nową, aby zapewnić sobie dalszą ochronę przed wirusami i bakteriami.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h