Choroba Covid-19 to ostre zakażenie układu oddechowego, wywołana koronawirusem SARS-CoV-2. Przy wszystkich chorobach układu oddechowego, tak samo i przy tej powinna być zapewniona odpowiednia rehabilitacja. Na podstawie chińskich doświadczeń można stwierdzić, że ćwiczenia oddechowe mogą zdecydowanie przyspieszyć powrót do zdrowia pacjenta po przebytej chorobie.
Czy można nauczyć się czynności, która jest naturalna i wydaje się być poprawna skoro funkcjonujemy dzięki niej?
Odpowiedź brzmi: tak. Można udoskonalić sztukę oddychania poprzez trening, tak aby wykorzystywać największy potencjał swoich płuc i poprawić jakość swojego życia.
Świadoma praca z oddechem poprawi nasze zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Umiejętny trening oddechowy może poprawić również sprawność umysłową i fizyczną. Głównie wykorzystuje się ćwiczenia oddechu przeponowego, kontrolę oddechu czy inne techniki specjalne. Warto tutaj zaznaczyć, że są specjaliści, którzy dzielą się swoją wiedzą dot. poprawnego oddychania i to do nich należy się udać bezpośrednio w celu odnalezienia odpowiednich ćwiczeń oddechowych.
Dlaczego warto ćwiczyć oddech ?
Poprawny oddech sprawia, że pobieramy większą ilość powietrza,która jest w stanie usprawnić pracę układu limfatycznego, a to w rezultacie buduje naszą odporność, a podczas wydechu pozbywamy się zbędnych substancji i toksyn. Dodatkowo możemy poprzez oddech opanować stres. Warto zaznaczyć, że nerwy mogą utrudniać oddychanie, co przy chorobie płuc jest dodatkowym obciążeniem dla organu. Prawidłowy oddech potrafi wyciszyć i uspokoić.
Co warto jeszcze wiedzieć o oddechu?
-Człowiek wykonuje od 12 do 17 oddechów na minutę, co w sumie daje 6 litrów powietrza.
-Należy pilnować drożności nosa, poprawny wdech i wydech odbywa się właśnie przez niego.
-Prawidłowy oddech przeponą, pozwala pobrać aż do 10 razy więcej tlenu. Oddech płytki jest wykonywany klatką piersiową przy jednoczesnym unoszeniu ramion i łopatek, a oddech przeponowy upraszczając to jednoczesne napięcie przepony i rozluźnienie brzucha przy jednoczesnym uniesieniu żeber i wyprostu kręgosłupa.
Przykłady ćwiczeń oddechowych
- Zaklejanie ust plastrem, w celu skupienia się na oddechu tylko i wyłącznie nosem.
- Wdychanie powietrza nosem jedną stroną i wydech drugą. Czas ustalić w zależności od potrzeb na początek może być to 8/8 sec.
- wdech-Wstrzymywanie powietrza-wydech w czasie 4-4-8. To ćwiczenie również należy dostosować do swoich potrzeb.
- Wdech przez nos i wydech przez zaklejone usta, 4-5 powtórzeń kilka razy dziennie
- Wydychanie powietrza przez słomkę w szklance wypełnionej do połowy wodą. Niewielki opór pozwala zaangażować dodatkowe mięśnie oddechowe.
Należy pamiętać, że niektóre choroby towarzyszące przy covid-19 mogą mieć przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń oddechowych, dlatego należy to uzgodnić ze swoim lekarzem. Jeżeli takich przeciwwskazań nie ma, można zacząć pracę z oddechem. Na początek może być to samodzielna praca, która trwa 4-5 minut i można wykonywać je podczas innych czynności, takie jak oglądanie seriali, praca czy spacer. Warto pamiętać też, że są specjaliści, którzy uczą ludzi oddychać i można zwrócić się do nich w celu uzyskania konkretniejszych wskazówek.