Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet ciężarnych i płodu?

Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na wystąpienie u nich poważnych powikłań po COVID-19. Dlatego kluczowe jest podjęcie odpowiednich kroków, aby nie doszło do zakażenia koronawirusem. Prawdą jest to, że u większości kobiet będących w ciąży choroba przebiega bezobjawowo, ale nadal kilkanaście procent zakażonych ma ciężki przebieg, a jednym z powikłań może być nawet poronienie. Statystyki jasno wskazują na to, że brzemienne kobiety są wielokrotnie częściej zagrożone ciężkim przebiegiem infekcji SARS-CoV-2. Pora zastanowić się, z czego może to wynikać i co kobiety spodziewające się dziecka mogą zrobić w celu zwiększenia ochrony przed koronawirusem.

Kobiety ciężarne bardziej zagrożone zakażeniem koronawirusem? Z czego to wynika?

Po pierwszej fali koronawirusa uważano, że kobiety ciężarne nie są bardziej podatne na zakażenie tym patogenem ani na wystąpienie u nich poważniejszych powikłań. Na podstawie wstępnych danych wysunięto wniosek, że zdecydowana większość ciężarnych przechodzi COVID-19 bezobjawowo. Obecnie wiadomo już, że prawda jest zupełnie inna i u kobiet w ciąży może pojawić się szereg niebezpiecznych powikłań. Co więcej, stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko przyszłych matek, ale też ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Ciąża to bardzo trudny okres dla organizmu, wiąże się z licznymi zmianami, które dotyczą między innymi układu sercowo-naczyniowego. Przyspiesza tętno, zwiększa się objętość przepływającej krwi w naczyniach, rośnie też zapotrzebowanie na tlen. Do tego dochodzą jeszcze zmiany w układzie oddechowym, a wraz ze wzrostem płodu ciężarna boryka się ze zmniejszoną pojemnością oddechową. Rozwijający się w łonie matki płód przyczynia się do coraz większego podnoszenia płuc, co niestety wiąże się z niedotlenieniem fizjologicznym u matki. Skutkiem tego jest niemożność właściwego doprowadzenia tlenu do wszystkich komórek w organizmie. Kobiety ciężarne mają też trudności z odkrztuszaniem wydzieliny produkowanej przez oskrzela. Na tym jednak nie koniec problemów, dotyczą one też systemu immunologicznego. Utrzymanie ciąży jest bardzo wyczerpujące dla organizmu, przyczynia się do spadku odporności, a to z kolei zwiększa podatność na różne infekcje. Łatwo się domyślić, że kobiety ciężarne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem i cięższy przebieg choroby.

Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID 19 u kobiet ciężarnych

Zgodnie ze statystykami u większości ciężarnych COVID-19 przebiega bezobjawowo, dotyczy to aż 80% przypadków zakażeń. Niestety nie brakuje też odsetka zakażonych kobiet, u których przebieg choroby jest ciężki, a powikłania stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia także dziecka. Az 15% ciężarnych, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, wymaga tlenoterapii, a u 5% niezbędna staje się hospitalizacji i zastosowania respiratora. W tych 5% przypadków ryzyko zgonu jest bardzo wysokie. Ciężki przebieg COVID-19 odnotowuje się przede wszystkim w trzecim trymestrze ciąży.

Do najczęstszych objawów infekcji zaliczyć można przede wszystkim wysoką gorączkę, kaszel, duszność, bóle w różnych częściach ciała (przede wszystkim mięśni i gardła). Nierzadko występują też problemy ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki i bólu śródbrzusza. Symptomy dotyczą też błony śluzowej nosogardła, a dokładnie jej przekrwienia i obrzęku. Nieżyt nosa w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem, ale może oznaczać też objaw zakażenia koronawirusem. Bardzo ważne jest wobec tego zgłaszanie się do lekarza prowadzącego z każdym objawem, nie należy żadnego lekceważyć. Ponieważ może być to oznaką wczesnych symptomów COVID-19, dlatego najlepiej będzie wykonać test. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości lub dobrać odpowiednie leczenie, gdy jego wynik okaże się jednak pozytywny. Im wcześniej zdiagnozuje się chorobę, tym istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, bo ciężarna będzie od początku pod ścisła kontrolą lekarską i otrzyma odpowiednią opiekę.

Ryzyko wystąpienia groźnych powikłań po COVID-19 i zgonu zwiększa się w przypadku kobiet ciężarnych borykających się z różnymi chorobami współistniejącymi: cukrzycą, otyłością, chorobami krążenia, nadciśnieniem tętniczym krwi, astmą, alergia, POChP. Wiek ciężarnej także ma znaczenie, starsze panie są bardziej narażone na zachorowanie, szczególnie jeśli ukończyły już 35 lat.

Infekcja SARS-CoV-2 stanowi zagrożenie nie tylko dla ciężarnej, ale też dla rozwijającego się w jej łonie płodu. Zwiększa się ryzyko powstania u niego wad rozwojowych. Kolejnym problemem jest wzrost ryzyka poronienia jako jedno z powikłań COVID-19. U zainfekowanych kobiet odnotowuje się też większy odsetek przedwczesnego porodu, ryzyko to wzrasta do aż prawie 40%. Należy też liczyć się z możliwością przyjścia na świat dziecka z niską masą urodzeniową. Dla każdej ciężarnej kobiety wysoka gorączka jest bardzo niebezpieczna, bo może powodować wady rozwojowe u płodu. Niestety jednym z objawów SARS-CoV-2 może być wzrost temperatury do aż 40 st. C. Jest to niestety prosta droga do uszkodzenia delikatnych neuronów w mózgu.

Ciąża a szczepionka

Mówi się, że najskuteczniejszą metodą walki z koronawirusem jest szczepionka, która chroni przed zarażeniem, ciężkim przebiegiem COVID-19 i groźnymi powikłaniami. Pojawia się jednak pytanie, czy kobiety ciężarne mogą się zaszczepić, czy jest to w ich przypadku całkowicie bezpieczne. Trzeba pamiętać o tym, że każdy organizm reaguje inaczej i istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Lekarze są jednak zgodni co do tego, że wszystkie stosowane obecnie szczepionki mogą zostać zastosowane także u kobiet spodziewających się dziecka.

Korzyści płynące z zaszczepienia są zdecydowanie większe niż potencjalne ryzyko – zarówno dla matki, jak i płodu. Oczywiście nie ma stuprocentowej pewności co do tego, że szczepionka nie wywoła żadnych skutków ubocznych, bo badania dotyczące jej stosowania u kobiet ciężarnych cały czas trwają. Ryzyko wystąpienia NOPów jest jednak stosunkowo niskie (chociażby ze względu na to, że szczepionka przeciwko COVID-19 nie jest żywa). Jako że kobiety ciężarne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem, pełne zaszczepienie jest wręcz wskazane.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
maseczki inventi

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h