PL |

Czy Covid zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera kojarzy się głównie z osobami starszymi, ale trzeba wiedzieć, że może ona wystąpić także w młodym wieku. Wzrost ryzyka rozwoju tego schorzenia odnotowuje się u osób po przebytym zakażeniu koronawirusem. Wynika to z tego, że Covid-19 powoduje uszkodzenia w mózgu. Naukowcy nadal nie wiedzą dokładnie, jak patogen do niego przenika i jakie konkretnie wywołuje zmiany. Jedno jest natomiast pewne, ma on wpływ na układ nerwowy, dlatego nie należy lekceważyć zagrożenia. Ochrona poza domem to podstawa. Nadal powinno się zakładać maseczki, myć dokładnie ręce, zachować dystans, aby zmniejszyć transmisję koronawirusa.

Co ma wspólnego Covid-19 z Alzheimerem?

Naukowcy już dowiedli, że koronawirus atakuje mózg, prowadzi do powstania w nim uszkodzeń, niszczenia komórek. Oddziałuje negatywnie na cały układ nerwowy, dotyczy to zdecydowanej większości przypadków osób zakażonych. Mnóstwo osób zgłasza rozmaite zaburzenia neurologiczne. Pojawiają się przede wszystkim problemy z pamięcią i koncentracją. Bardzo często zgłaszanym powikłaniem jest mgła umysłowa. Objawia się ona rozkojarzeniem, problemami w komunikowaniu. Ozdrowieńcy borykają się również z szeregiem skutków ubocznych dotyczących sfery psychicznej. Pojawiają się stany depresyjne i lękowe, problemy z bezsennością. Złą wiadomością jest także wystąpienie zaburzeń poznawczych mających charakter trwały.

Naukowcy doszli do wniosku, że Covid-19 przyspiesza starzenie organizmu. Trzeba liczyć się z szybszym pojawieniem demencji. Już teraz obserwuje się, że ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera wzrasta po przybyciu zakażenia koronawirusem w ciągu kilkunastu miesięcy, potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na osobach w wieku 65 lat i starszych. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma żadnego leku na chorobę Alzheimera, prowadzi ona do nieodwracalnej niepełnosprawności. Już samo wniknięcie patogenu do organizmu wywołuje reakcję zapalną, co niestety nie pozostaje obojętne dla układu nerwowego. Osoby zakażone są szczególnie podatne na wystąpienie udarów i zatorów. Covid prowadzi do uszkodzenia połączeń między komórkami mózgowymi.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h