PL |

Co z powikłaniami po przebyciu Covid-19?

Obecnie nie jest wymagane zakładanie maseczki, ale warto to robić, bo koronawirus nie zniknął. Zawsze istnieje ryzyko zakażenia, dlatego wskazana jest skuteczna ochrona antybakteryjna. Przebywanie w zatłoczonych miejscach zwiększa prawdopodobieństwo trafienia na nosiciela chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto wobec tego zadbać o zmniejszenie transmisji patogenu, aby uniknąć infekcji. Skutków zachorowania na Covid jest wiele. Nawet jeśli ktoś łagodnie przeszedł zakażenie, ten nadal może zmagać się z negatywnymi konsekwencjami przez wiele tygodni lub nawet miesięcy. Powikłania po koronawirusie dotyczą osób zarówno starszych, jak i młodych.

Jakie skutki mogą wystąpić o przebyciu zakażenia koronawirusem?

Nawet jeśli wynik testu jest negatywny, to nadal można zmagać się z rozmaitymi objawami po przebyciu zakażenia wywołanego przez koronawirusa. Najczęściej ozdrowieńcy oskarżają się na kaszel, chroniczne zmęczenie, bóle głowy. Mogą wystąpić także duszności, zaburzenia węchu i smaku, wysypka. Nie brakuje osób, które przez wiele tygodni lub nawet miesięcy odczuwają bóle mięśni i stawów. Towarzyszy im przyśpieszone bicie serca. Charakterystyczne są także zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią i koncentracją. Zaburzenia snu również stają się częstym powikłaniem po koronawirusie.

Dobrą wiadomością jest to, że tego typu symptomy najczęściej znikają samoczynnie. Niestety niektóre powikłania mogą być długotrwałe ze względu na powstanie trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to osób, które miały poważny przebieg Covid-19, wymagały hospitalizacji. Trzeba pamiętać o tym, że Sars Cov-2 powoduje stan zapalny i ma negatywny wpływ na proces krzepnięcia krwi. Zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Powikłania zakrzepowe stanowią poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia. Zwiększa się podatność na wystąpienie zawału i udaru.

Możliwe powikłania po Covid-19

Do bardzo częstych skutków zachorowania na koronawirusa zalicza się chroniczne zmęczenie. Niestety najczęściej nie znika ono przez długi czas. Covid-19 ma wpływ na zdrowie psychiczne. Powoduje uszkodzenia mózgu, dlatego pojawia się mgła mózgowa. Jest to wynikiem objęcia stanem zapalnym mózgu i komórek, które go tworzą. Objawia się to między innymi zaburzeniami koncentracji, zapominaniem słów, problemami z wysławianiem się i płynnością wypowiedzi. Wiele osób ma rozmaite objawy neurologiczne, mogą dotyczyć one przykładowo zaburzeń świadomości, bólów, głowy, zawrotów.

Osoby po zakażeniu koronawirusem zmagają się z rozmaitymi bólami nerwowymi. Dochodzi także do uszkodzenia płuc. Znajdujące się w nich tkanki obumierają, pojawiają się na nich blizny. Charakterystyczne jest między innymi szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego. Oczywiście powikłań po koronawirusie może być więcej, naukowcy cały czas to badają. Warto też wiedzieć, że po Covid-19 mogą wystąpić różne urojenia węchowe, ozdrowieńcy wyczuwają przykładowo dym papierosowy pomimo braku osób palących w pobliżu. Wyczuwalne mogą być także rozmaite chemikalia, spalenizna, stęchlizna.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h