PL |
Młoda kobieta mocowanie maski ochronnej na twarzy córki odizolowany na niebiesko — Obraz stockowy

Co można zrobić, aby zachęcić dziecko do noszenia maseczki ochronnej?

Noszenie maseczek ochronnych nie jest niczym przyjemnym, szczególnie dla dzieci, które nie rozumieją, dlaczego muszą borykać się na co dzień z dodatkowymi trudnościami. Dla rodziców stanowi to problem, gdyż trzeba jakoś wytłumaczyć podopiecznemu, dlaczego zakrywanie ust i nosa stało się koniecznością i nakłonić go do stosowania się do obostrzeń. Dzieci mogą być nosicielami koronawirusa przyczyniającego się do rozwoju choroby Covid-19. Tym bardziej, jeśli przebywają w dużych skupiskach ludzi, a szkoła jest tego najlepszym przykładem. Bardzo łatwo o zarażenie się, bo chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową. Jeśli rozmawia się z osobą zainfekowaną bez maseczki, ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa drastycznie wzrasta. Należy wobec tego zachować wszelkie środki ostrożności i dotyczy to także dzieci.

Trzeba nosić maseczki ochronne, ale jak przekonać do tego dziecko?

Maseczki ochronne dla dzieci są tak samo wymagane, jak w przypadku osób dorosłych. Koniecznością stało się zakrywanie ust i nosa, znajdując się w przestrzeni publicznej. Wyjątkiem są dzieci poniżej czwartego roku życia, które są zwolnione z tego obowiązku. Pięcioletnie dziecko może jednak nie rozumieć, dlaczego musi zakładać na twarz coś, co sprawia mu dyskomfort i w pewnym stopniu ogranicza swobodę oddychania. Niektóre dzieci są bardzo oporne i niechętnie zakładają maseczkę, najchętniej ściągnęłyby ją po paru minutach. Problemem jest także ciągłe dotykanie maseczki, poprawianie jej, opuszczanie. Dziecko musi zrozumieć, dlaczego trzeba nosić maseczkę i jak robić to prawidłowo.

Zwykłe maseczki chirurgiczne nie wyglądają atrakcyjnie, ale można to zmienić, kupując podopiecznemu model kolorowy, najlepiej ze zwierzęcymi motywami czy ulubionym bohaterem. Obecnie rodzice mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, nie brakuje maseczek stworzonych właśnie z myślą o młodych użytkownikach. Kolejną kwestią jest to, aby maseczka ochronna była wykonana z dobrej jakości materiału, przyjemnego w dotyku, niepowodującego podrażnień. Trzeba sprawdzić, co dziecku będzie najbardziej odpowiadać – maseczka z tkaniny wielokrotnego użytku lub jednorazowy model chirurgiczny. Każdy ma swoje osobiste preferencje, co należy mieć na uwadze.

zadowolony chłopiec w maseczce przybija piątkę mamie

Bardzo ważne jest dawanie dobrego przykładu dziecku, czyli prawidłowe noszenie maseczki ochronnej. Warto też założyć ją lalce lub misiowi, czyli ulubionej zabawce dziecka. Należy też pokazać dziecku, że jego koledzy i koleżanki również noszą maseczki. To samo dotyczy pozostałych członków rodziny, sąsiadów. Zabawa w lekarza może przynieść dobre rezultaty, łącząc ją z dezynfekcją rąk. W Internecie nie brakuje ciekawych wierszyków lub piosenek, które zachęcają do zakładania maseczek ochronnych. Warto chwalić dziecko noszące maseczkę. Trzeba upewnić się również, czy robi to prawidłowo – maseczka musi dokładnie przylegać do twarzy, zasłaniać szczelnie usta i nos. Nie może się zsuwać ani uciskać. Ważne jest to, aby dziecko nie dotykało maseczki rękoma, a jeśli się to wydarzy, trzeba od razu je zdezynfekować.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h