PL |

5 sposobów na efektywność podczas pracy zdalnej.

W dobie Covid-19 spora liczba firm preferuje system pracy zdalnej. Jednak czy jest do wystarczająco dobre dla osób przyzwyczajonych do zwykłej pracy w biurze? Co zrobić, aby pracować efektywnie? Dom powinien być swoistym azylem dla każdego z nas. Dlaczego więc przebywanie w miejscu zamieszkania sprawia, że czujemy się źle? Dla niektórych była to drastyczna zmiana, na którą nie byli przygotowani. To właśnie przez to czujemy się źle. Żyjemy tak jakby praca i dom było jednym i tym samym. Tak nie powinno być. Można to zmienić, wystarczy kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że poczujemy się znowu jak przed pandemią.

Dom, a praca. Przejrzysta granica.

Podczas pracy zdalnej najlepiej wyznaczyć sobie odpowiedni kąt w domu gdzie będziemy tylko pracować. Miejsce, w którym nie będziemy odpoczywać, bawić się z dziećmi czy też spędzać miło czas. Nasz organizm jest swoistym systemem, który przypisuje emocję do konkretnego miejsca. Kiedy udajesz się do sypialni, wyciszasz się, bo wiesz, że będziesz odpoczywać. Dlatego też odradzam robienia domowego miejsca pracy właśnie w tym miejscu. Nie będzie przyjemnie kłaść się spać, odczuwając emocje związane z pracą.

Przebieranie się do pracy.

Kolejnym plusem pracy zdalnej jest fakt, że nikt nas nie widzi. Mamy wtedy możliwość ubierania się jak chcemy. Jednak tu również zadziała nasze przyzwyczajenie. Jeżeli ubieraliśmy do pracy inaczej, niż będąc w domu. Radziłbym, by podczas pracy zdalnej robić to samo. Tu również zadziała siła naszego przyzwyczajenia. Kiedy przebieramy się, nasz mózg wie, że to czas, w którym będziemy pracować. Po zakończeniu zmiany również powinniśmy się przebrać, tak jak robiliśmy to przed wprowadzeniem pracy zdalnej. Wykorzystywanie tej techniki pomoże nam jasno ustalić granice między pracą a domem.

Przygotuj wszystko, co niezbędne.

Podczas pracy zdalnej mamy ciągły dostęp do lodówki. Niektórzy nie mogą się powstrzymać, aby przez 8 godzin coś podjadać. Dlatego też przed rozpoczęciem dnia pracy należy wcześniej przygotować sobie posiłek. Przygotuj wszystko tak jak wcześniej. Ponadto dobrą praktyką jest przygotowanie sobie wody, kawy czy też herbaty. Spowoduje to, że nie będziesz mieć powodu, aby wybrać się do kuchni. A jak wiadomo kuchnia i pełna lodówka to pokusa nie do pokonania.

Jasny sygnał o zakończeniu pracy.

Wcześniej sygnałem dla naszego organizmu o zakończeniu pracy był powrót do domu. Była to jazda samochodem, autobusem czy też rowerem. Natomiast podczas pracy zdalnej nie mamy drogi do domu, już w nim jesteśmy. Dlatego też dobrą praktyką jest stworzenie sobie jakiegoś nawyku, który powie naszemu organizmowi, że to już koniec. Przyszedł czas na odpoczynek. Może to być spacer, jazda na rowerze, lub cokolwiek innego. Ułatwi to nam przełączenie się na tryb dom. Będziemy wtedy wiedzieć, że to koniec stresu związanego z pracą i przyszedł czas na relaks.

Praca z domu to nie to samo co praca zdalna

Wygodą pracy zdalnej jest fakt, że możemy pracować, gdziekolwiek chcemy. Jest wiele czynników, które sprawiają, że pracujemy z domu. Równie dobrze możemy wybrać się nad jezioro, czy też do parku. Istnieją również firmy, które wynajmują pokoje, w których można pracować. Wychodzisz z domu i jedziesz do swojego własnego biura. Nikt Ci nie przeszkadza i możesz skupić się na pracy. Przy tym sposobie nic się nie zmieni dla twojego organizmu. Jedziesz do biura, pracujesz. Kiedy wracasz do domu, odpoczywasz.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h