PL |
kobieta w masce podczas robienia zakupów

10 porad jak zadbać o bezpieczeństwo zakupów w czasie Covid

Zatłoczone markety stanowią jedno z miejsc, w którym o zakażenie CoViD-19 nie trudno. Ludzie tłoczą się w ciasnych alejkach, nie trzymają odpowiednich odległości, a wiele osób bagatelizuje zalecenia epidemiczne. Nie każdy, niestety, potrafi zachować się odpowiedzialnie – nie wszyscy posiadają maseczki i dezynfekują dłonie. Przedstawiamy 10 użytecznych porad, które pozwolą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo podczas wykonywania zakupów.

1. Nie rób zakupów w godzinach szczytu

Jeśli tylko to możliwe, unikaj wyjść do sklepów w godzinach przedpołudniowych i między godzinami 16:00-19:00. Panuje wówczas największy ruch, a więc zwiększa się ryzyko kontaktu z zakażonymi. Najmniej osób wykonuje zakupy wczesnym rankiem oraz tuż przed zamknięciem sklepu.

2. Parkuj w oddaleniu

Własny środek transportu jest najbardziej optymalny pod względem bezpieczeństwa. Nie musimy wówczas tłoczyć się w autobusach, czy narażać się na kontakt z innymi ludźmi na chodniku. Jeśli wybieramy się samochodem, nie parkujmy „auto przy aucie”. Zastawmy obok przynajmniej jedno miejsce parkingowe wolne. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo.

3. Sporządź wcześniej listę zakupów

Pozwala ona zminimalizować czas, potrzebny na sprawne zakupienie określonych towarów. Rozplanujmy trasę poruszania się po sklepie: tak, aby zredukować liczbę minut poświęconych na zakupy. Tym sposobem nie tylko się chronimy, ale również i efektywniej zarządzamy własnym czasem.

4. Antywirusowe maseczki – sposób na skuteczną ochronę

W większości przypadków maseczki nie posiadają walorów antyseptycznych. Oznacza to, iż wirusy mogą osiadać się na ich powierzchni, a następnie mogą być transportowane w dowolne miejsce. Istnieją jednak skuteczne maseczki, które posiadają zabezpieczającą powłokę samooczyszczającą, która niweluje ryzyko, nawet jeśli skonfrontowaliśmy się z osobą chorą.

5. Półtora metra, a najlepiej dwa, buforu

Maseczki zasłaniające twarz to nie wszystko. Trzymajmy znaczne odległości od innych kupujących. Nigdy nie mamy pewności, czy ktoś nie kichnie, będąc tuż przy nas. Jeśli widzimy zatłoczoną alejkę: skorzystajmy z tej obok, nawet jeśli czas zakupów miałby się wydłużyć.

6. Kasy samoobsługowe są bezpieczniejsze

W miarę możliwości korzystajmy z kas samoobsługowych. Panuje tam mniejszy ruch, niż przy kasach tradycyjnych. W dodatku zakupione produkty nie muszą przechodzić przez ręce kasjera, wobec czego redukujemy ryzyko transmisji wirusa.

7. Dezynfekcja przed wejściem do sklepu i po opuszczeniu obiektu

W wielu sklepach dozowniki z płynem antybakteryjnym są już codziennością. Warto z nich korzystać, gdyż chodząc po sklepie dotykamy różnych produktów, trzymamy wózek, czy płacimy gotówką. Może się zdarzyć, iż obsługa sklepu nie wymieniła np. pojemnika z płynem dezynfekującym: wówczas warto mieć niewielką buteleczkę zawsze przy sobie.

8. Korzystaj z zakupów online

Większość produktów, także spożywczych, można zakupić za pośrednictwem sieci. Firmy obsługujące dostawy bardzo często oferują bezkontaktowe dostarczenie produktów. Co więcej, za usługę możemy zapłacić online, bez konieczności wręczania gotówki kurierowi. Zakupy online pozwolą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo zakupów w czasie pandemii koronawirusa.

9. Nie musisz więc nie idź

Ograniczaj liczbę wyjść: przecież zakupów nie trzeba robić codziennie. Kup więcej pieczywa, zamroź je. Zrób zapasy, które uniezależnią Cię od codziennego wychodzenia do marketu.

10. Noś maseczkę poprawnie

Maseczki powinny zakrywać nie tylko usta, ale również i nos. Od niedawna są one jedynym zalecanym zakryciem twarzy, które można nosić publicznie. Dbaj o to, aby przylegały do twarzy i zmieniaj maseczki systematycznie. Sprawdź jak poprawnie nosić maseczkę w naszym innym artykule.

Polecane wpisy

Maseczka medyczna samooczyszczająca z powłoką wirusobójczą

Inventi Mask

Pozostałe artykuły:

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij:

Poznaj Inventi Mask

Innowacyjne maseczki z unikalną powłoką,
która zabija bakterie i wirusy nawet do 48h